Донбас: Між Великою війною та революцією

Донбас: Між Великою війною та революцією

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Сергій Єкельчик

Університет Вікторії

22.6.2015

Українські історики давно перестали писати про революцію як період боротьби за владу Рад та сприйняли концепцію національно-визвольних змагань, але це не дуже допомогло зрозуміти історію Донбасу чи зруйнувати там радянську міфології. Чому так сталося? З одного боку, заідеологізовані концепції минулого не лишають місця щоденним інтересам та демократичним прагненням звичайних людей. З іншого боку, ідеологічні наративи творять регіональні ідентичності, які потім важко замінити на протилежні. Щоби зрозуміти Донбас, слід розібратися у тому, як його складне та різноманітне минуле революційної доби стало джерелом спочатку більшовицького, а згодом проросійського міфотворення. Корисно також замислитися над тим, чому досвід Першої світової далі лишається недоосмисленим та штучно відірваним від революційних подій, що безпосередньо з нього виросли, навіть у тилових зонах на зразок Донбасу. Важливими віхами нашого історичного екскурсу будуть економічні та соціальні зміни у Донбасі під час Першої світової, німецька окупація 1918 р., громадянська війна в Росії та радянська політична риторика – речі напряму не повʼязані з українським націєтворенням. Натомість у пошуку дореволюційних ідентичностей варто сягнути у світ робітників-мігрантів та селян-відхідників, з якого міг вийти Сосюра, але могли також і Хрущов та Ворошилов.

post picture

Сергій Єкельчик

професор історії та славістики в Університеті Вікторії в Канаді. Зараз він готує нове видання своєї історії України, яке було перекладено п’ятьма мовами, а також пише книгу з історії Української революції 1917–1920 рр.

Лекція відбулася в межах серії подій на підтримку виставки "Велика війна 1914-... Індивідуальний та глобальний досвід".

Зображення

Верхнє: Гігантський авангардний пам’ятник радянському революціонеру та державному діячеві Федору «Артему» Сергєєву, скульптора Івану Кавалерідзе, побудований у Святогорську, УРСР у 1927 році / Soviet Visuals