Минуле на сцені: про рефлексію складної історії у театрі

Минуле на сцені: про рефлексію складної історії у театрі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

20.6.2015

Перший академічний український театр для дітей та юнацтва  (вул. Гнатюка, 11)

Постановка п'єси Наталі Ворожбит "Зерносховище" на сцені Першого академічного українського театру для дітей та юнацтва  – одна з небагатьох спроб сучасного театру звернутись до теми Голодомору. Ця вистава важлива не тільки тому, що вивіряє спромоги "нової драми" представити нетривіальний погляд на трагічні історичні події, а й тим, що частково демонструє здатність суспільства вийти поза стереотипні образи та заполітизовані трактування, засвоєні мало не зі шкільної парти, відкритись нетрадиційній мові сучасного театру.

Прем'єра вистави "Зерносховище" (режисер Андрій Приходько) у Львові відбулася 25-26 квітня 2015 року. Вистава викликала бурхливе обговорення і розділила львівську публіку. Спектр дискусій, які розгорнулися в соціальних мережах і публічному просторі коливається від повного несприйняття прочитання тексту і сучасних форм постановки до захоплення і повної підтримки задуму режисера.

Після перегляду вистави відбулася дискусія про виставу, та ширше, про те, хто і як формує сьогодні образи минулого в публічному дискурсі? Як театр може/ має розказувати про складне травматичне минуле? Яка роль у цьому істориків? Чи можуть історики поділитися монополією на складні теми з митцями і прийняти інші формами і форми розмови і презентації складного минулого? Наскільки сучасне суспільство готове до іншого прочитання історії? Чи здатен сучасний театр запропонувати таке нове прочитання? Чи зміна формальної мови театру забезпечує зміну смислової перспективи?


Учасники дискусії:
Наталя Ворожбит, драматург, авторка "Зерносховища", Київ
Андрій Приходько, режисер-постановник Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка", Київ
Олександр Зайцев, історик, Український Католицький Університет, Львів
Ірина Старовойт, літературознавець, філологічний факультет Львівського національного університету ім. Івана Франка
Йоанна Віховська, театральний критик, куратор East European Performing Arts Platform/EEPAP, Варшава

Модератор: Зоряна Рибчинська, культуролог, факультет культури і мистецтв Львівського національного університету ім. Івана Франка

Дискусія відбулась в межах лекційно-дискусійної програми культурного форуму "ДонКульт".

Зображення

Верхнє: Сцена з вистави «Зерносховище»