Вікторія Донован. Переглядаючи Муратову в час соціальної ізоляції
Вікторія Донован. Переглядаючи Муратову в час соціальної ізоляції

Джерело: Korydor

Цей текст увійшов до колекції документів з історії та повсякдення карантину "Архів 404", що його збирає Центр міської історії. Запрошуємо долучитися до архіву Вашими фото, відео, щоденниками, есеями.

Фелікс Акерманн. Тюрма і місто: 150 років дискусій про закриття Бриґідок
Фелікс Акерманн. Тюрма і місто: 150 років дискусій про закриття Бриґідок

Джерело: Україна Модерна

Це дослідження переносить читача у ХІХ століття, висвітлюючи дискусії про перенесення сумнозвісної львівської тюрми Бриґідки в інше місце, які розпочалися ще у 1870-х роках.

Володимир Куліков, Ірина Склокіна (ред.). Праця, виснаження та успіх: промислові мономіста Донбасу
Володимир Куліков, Ірина Склокіна (ред.). Праця, виснаження та успіх: промислові мономіста Донбасу

Джерело: КРИТИКА

Де колись був степ, наприкінці ХІХ століття постали підприємства і шахти. Навколо утворювалися поселення для робітників, перекваліфіковуватися на яких запрошували селян. Так на Донбасі виникли мономіста, у яких шахта чи завод визначали план міста, соціяльне і культурне життя мешканців. Штучне конструювання урбаністичного простору уможливило панування корпорацій та політичної еліти. У мономістах втілювали утопічні проєкти нового суспільства, але на штучність вплинули й риси часу індустріялізації, характерні для всіх країн. Семеро молодих дослідників, утім, не вдаються до гострої критики експлуатації чи, навпаки, звеличування промислових досягнень, узятих під плановий контроль. Уже у вступі упорядники – історики Ірина Склокіна зі Львова і Володимир Куліков із Харкова, які написали чотири із семи розділів, – зазначають, що їм ідеться про зваженість. Книжка не судить, а з позицій повсякденної історії та людиноцентричности розповідає, що і як саме відбулося із реґіоном, а відтак шукає балансу, що суголосно із прагматичною метою книжки: стати експертним джерелом для рішень щодо майбутнього мономіст.

Анна Чеботарьова
Анна Чеботарьова "Майдан як ойкумена"

Джерело: ZBRUC

"Цей проєкт – я маю на увазі інтерв’ю з учасниками Євромайдану – виник спонтанно. Ми працювали абсолютно в нормальному режимі, коли почалася Революція гідності. Я не стану цього приховувати: Майдан заторкнув багатьох із нас особисто; ми були і емоційно, і буквально на Майдані. Звичайно, ми відчували делікатність моменту: наскільки науковець може залишатися об’єктивним чи беземоційним щодо досліджуваної ним теми. Але навіть усвідомлюючи ці обмеження, ми розуміли, що відбувається щось надзвичайно важливе. А тому прагнули схопити цей момент і постаратися зафіксувати голос рядових учасників протесту. Ми зібрали понад 140 глибинних інтерв’ю у грудні 2013 року та на початку лютого 2014 року. Нам вдалося захопити такі ефемерні категорії, як емоції, страхи та надії" - Анна Чеботарьова, соціологиня, дослідниця Центру міської історії та Університету Сент Галлен в Швейцарії, розповіла Збруч у про частину міжнародного міждисциплінарного дослідницького проекту "Регіон, нація та інше: iнтердисциплінарне та міжкультурне переосмислення України". Цього року Центрально-Європейським Університетом була видана колективна монографія, яка є результатом дослідження. У виданні є окрема глава, присвячена переосмисленню української ідентичності на Майдані. Читайте про хід і результати дослідження, про вплив колективної травми на.суспільство

Юлія Коваленко. Вісім міліметрів свободи: українське аматорське кіно радянських часів
Юлія Коваленко. Вісім міліметрів свободи: українське аматорське кіно радянських часів

Джерело: Korydor

Зазвичай про домашнє відео заведено говорити як про щось, що позбавлене цінності поза сімейним чи принаймні дружнім колом. Те, що для авторів і їхнього близького оточення постає пам’ятними свідченнями, для чужого ока може стати надто складним і нудним завданням – спостерігати за невідомими людьми, незрозумілими місцинами, фрагментарністю, тиражованістю сюжетів, аматорством зйомок. Останнє ж нині, після столітньої історії кінематографу та приголомшливого вибуху спецефектів, можливо, перетворюється для примхливого глядача на фактор особливого знецінення хоум відео.

Фелікс Акерман
Фелікс Акерман "Міська історія як сучасність"

Джерело: zaxid.net

Публікація історика і антрополога Фелікса Акермана  "Stadtgeschichte als Gegenwart" в німецькій газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung і була перекладена для zaxid.net Любком Петронком. Фелікс рефлексує про Львів і процеси в місті, і розповідає про Центр міської історії, про Арт-центр "Фабрика повидла", і звертає увагу на позитивну динаміку міста.

Місто на перетині часу: вікно у минуле
Місто на перетині часу: вікно у минуле

Джерело: "Антиквар": Львівський плацдарм. До 80 річчя початку Другої Світової війни #112

Про роль приватних фото- й кіноархівів в осмисленні минулого та сьогодення ми говоримо з керівником проекту «Міський медіаархів» львівського Центру міської історії Богданом Шумиловичем.    

У Львові визначили 18 кращих україномовних книг львівських видавництв за 2018 рік
У Львові визначили 18 кращих україномовних книг львівських видавництв за 2018 рік

Джерело: Львівська міська рада

Керуючись рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 25.07.2014 № 567 «Про фінансову підтримку україномовного книговидання» (із змінами від 12.10.2018 № 1113), конкурсна комісія визначила 18 кращих україномовних книг, які були видані у 2018 році. В рамках конкурсу було подано 71 книжкове видання, із яких відібрано по три переможці у кожній із шести номінацій. 2 місце у номінації «Наукова література» посіла публікація Центру «Праця, виснаження та успіх: промислові мономіста Донбасу» (за ред. В. Кулікова та І. Склокіної) (ФОП Шумилович)  

1 2 3 6