Довгі тіні минулого

Довгі тіні минулого

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

19.6.2015

Центр міської історії, Львів

Відбулася зустріч з американським істориком, фахівцем з історії СРСР і України Гіроакі Куромією. Це четверта зустріч у форматі "Розмови", який Центр міської історії започаткував минулого року.

Професор Куромія приїхав до Львова на запрошення лекційно-дискусійної програми культурного форуму "ДонКульт". В Україні він найбільше знаний завдяки своїй книжці "Свобода і терор у Донбасі. Українсько-російське прикордоння, 1870-1990-ті роки" (1998), яка показує складну і неоднозначну історію Донбасу часів Російської імперії, СРСР і пострадянського періоду. Втім, головним фокусом його зацікавлень є все ж історія сталінського тоталітаризму і репресій. Його перша монографія була присвячена сталінській промисловій революції (1988). В ній вже багато говорилось про високу ціну економічних і політичних трансформацій 1920-1930-х років. Далі послідувала біографія Сталіна (2005) і два дослідження про сталінський терор ("Голоса мертвих" (2007) і "Засуджене сумління" (2012)), в яких американський історик прагне реконструювати, з одного боку, логіку функціонування тоталітарної системи, а з іншого – відтворити ментальний світ і голоси жертв і виконавців репресій, з особливим наголосом на ситуації в радянській Україні.


Під час зустрічі з професором Куромією ми говорили про терор як механізм функціонування тоталітарної держави, про те, як виживали і що думали звичайні люди у сталінському СРСР, а також про те, як досвід радянського тоталітаризму по-різному впливає на еволюцію сучасних України і Росії.

Розмову вів др. Володимир Склокін (Центр міської історії).

Зустріч відбулась в межах лекційно-дискусійної програми культурного форуму "ДонКульт".