Речі, яких більше не можна побачити: місце, конфлікт і зображення

Речі, яких більше не можна побачити: місце, конфлікт і зображення

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Діана Матар

художниця

30.4.2015, 18:30

Центр міської історії, Львів

Як говорити про місця й представляти їх, якщо їх брутально видозмінив конфлікт? Чи може зображення зафіксувати те, чого більше не видно? Різні ініціативи та заходи відбулися 2014 р. для відзначення початку Першої світової війни. Цей рік також став роком ескалації військового конфлікту в Україні на кордоні з Росією, коли гине все більше людей, а гуманітарна катастрофа приходить у міста, селища й села південно-східної України. Зображення старого й діючого військових конфліктів заполонили ЗМІ.

Діана Матар представила свої фотороботи під назвою "Докази", які стали частиною групової виставки в лондонській галереї Тейт Модерн "Конфлікт, час, фотографія". Виставка під керівництвом Саймона Бейкера присвячена не тільки сторіччю з дня початку Великої війни 1914 р., але й показує, як конфлікти, війни й насильство можуть бути розглянуті й сфотографовані миттєво, через кілька днів і багато років потому.

Проект Діани Матар зосереджено на Лівії. За словами Діани, це була "спроба сфотографувати ті речі, яких більше не видно." Її увага прикута до місць або, вірніше, слідів "на просторі, будівлях і ландшафтах, де значущі події вже відбулися." У той час, як образи Діани зосереджуються на міських та природніх ландшафтах, глибока особиста історія криється за цим проектом. Її свекор, дисидент і правозахисник, був викрадений і зник у Лівії 2011 р. Діана фотографувала місця злочинів і звірств, скоєних під час режиму Каддафі. Невипадково її проект називається "Докази"; він спрямовує нашу увагу на те, що злочини рідко і погано документуються, а їх свідчення часто зруйновані або знищені. Поряд з тим фізичні місця і надалі нагадують про звірства і символізують довготривалу травму в суспільствах, роздертих насильством і конфліктами.

Лекція відбулася англійською мовою зі синхронним перекладом.

Діана Матар

художниця, яка працює з фотографією, доказами та архівами. Використовуючи зображення, звук і текст, її роботи піднімають питання імміграції, містобудування, переміщення, пам’яті і політичного зникнення. Випускниця Королівського коледжу мистецтв, Матар одержала премію Німецького банку з образотворчого мистецтва “Піраміда”, премії Міжнародного фонду документальної фотографії, грант індивідуального художника Ради мистецтв Англії і номінувалася на премію “Prix Pictet”. Її роботи зберігаються в численних державних та приватних колекціях, публікуються і представляються на міжнародних виставках. Її першу монографію Evidence (“Докази”) випустило видавництво “Шилт” (Амстердам) у листопаді 2014 р.

Лекція відбулася в межах серії подій на підтримку виставки "Велика війна 1914-... Індивідуальний та глобальний досвід".

Зображення

Верхнє: З проекту Діани Матар "Мученики та диктатори"