Літні школи

Учасники з різним досвідом і з різних місць України та світу, які збираються разом досліджувати минуле і теперішнє міст у регіоні, - це те, що робить літні школи особливим форматом для навчання, спілкування на фаховому рівні і для розвитку. Центр організовує самостійно, а також у партнерстві з іншими установами, літні програми, які зачіпають різні теми міської історії регіону для студентів старших курсів, аспірантів і молодих дослідників. Тематичні літні школи знайомлять з найновішими темами, підходами, останніми актуальними дослідженнями історії центрально-східної Європи загалом, і міст регіону зокрема. Навчальні програми літніх шкіл – це не лише лекції, семінари, обговорення і консультації із досвідченими дослідниками і експертами, але й відвідини різних установ, польова робота, проекти публічної історії, кінопокази і екскурсії на історичні об’єкти. Проводячи літні школи, Центр намагається сприяти обміну ідей і контактів серед молодшого покоління вчених і практиків в Україні і в інших країнах, і так розширювати і урізноманітнювати міжнародну академічну спільноту.

У 2010 р. Центр започаткував щорічну літню школу, зосереджену конкретно на дослідження і розуміння єврейської історії, культури і спадщини як невід’ємної частини історії і спадщини України і ширше східної Європи. Упродовж восьми років, з 2010 по 2017 р.р., школі вдалося залучати провідних світових експертів і знайомити їх зі студентами з України, а з 2015 р. ще і з Польщі, Білорусі і Росії. Для багатьох студентів ця літня програма стала нагодою уперше взяти уроки єврейської історії і вивчати їдиш, основну мову, яка була поширеною мовою спілкування на території сучасної України і східної Європи до Другої світової війни і Голокосту. Для інших ця щорічна програма стала важливим кроком для удосконалення свого знання мови і напрацювання дослідницьких проектів. Одним з важливих досягнень такої серії літніх шкіл стало формування середовища дослідників і практиків у темі єврейської історії і спадщини в Україні і східній Європі. Ми пишаємося, що програма і її випускники долучилися до численних позитивних тенденцій і досягнень, у тому числі навчальних курсів для університетів, дослідницьких центрів, семінарів і конференцій на тему єврейської історії в Україні. Ця тривала програма літніх шкіл відіграла важливу роль у формуванні кола наукових інтересів Центру у напрямку міської спадщини і публічної історії і міста.

У 2015 р. Центр запустив пілотну програму Літніх шкіл з урбаністики, яка акцентувала на вивченні містопланування і архітектури у історичному і соціальному контексті заради міських змін. Задум такої програми Урбаністичної літньої школи полягав у тому, щоб налагодити комунікацію між урбаністикою, міською історією і гуманітарними науками. Тематика програми відображала коло наукових інтересів Центру у сфері планової урбаністики. Ця програма мала місце у 2015-2018 р.р. і відбувалася двічі у Львові, у Славутичі і у Любліні/Варшаві у партнерстві з іншими установами.

Як Єврейська літня школа, так і Літня школа урбаністики, містили спеціальну публічну програму, пов’язану з різними темами з програми загальноосвітніх шкіл, а також охоплювала ширше коло питань, актуальних для широких громадських обговорень. Ці програми стали містком для об’єднання учасників і викладачів літніх шкіл з місцевими мешканцями і громадськістю загалом. Вони допомогли подолати перепони між академічним і публічним дискурсом, створивши майданчики для спілкування, і відтак долучившись до формування нашої програми публічної історії.

Центр цінує можливості приймати і виступати партнером у літніх програмах, реалізованих іншими інституціями. Першим досвідом Центру участі у літній школі стала літня академія «Історія має місце, організованій Фондом Цайт, яка відбулася у Центрі у липні 2007 р. Ця школа стала однією із серії програм про місто, яка вже раніше відбувалася у Санкт-Петербурзі і Вроцлаві, а потім у Парижі, Стамбулі, Белграді і Сараєво, і у Тель-Авіві. У 2014 р. ми стали співорганізаторами Шостої міжнародної літньої школи соціологічних наук, щорічної програми Кафедри україністики в Університеті Оттави. У 2019 р. Центр став партнером Центру дослідження міжетнічних відносин у східній Європі з Харкова, у рамках їх літньої програми «Прикордонні студії у центрально-східній Європі і Причорноморському регіоні».

Станом на сьогодні, ми обговорюємо нові ідеї для навчальних форматів та розглядаємо можливості для нових партнерств. З питань або пропозицій пишіть програмній менеджерці Центру Мар’яні Мазурак на [email protected].

Читати більше
facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon