Історія голосами шахтарів

Історія голосами шахтарів

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

26 червня 2015

Центр міської історії, Львів

Як сталося так, що саме Донбас виявися на вістрі політичної боротьби у 1989 році? Як і чому шахтарі наважились відкрито критикувати начальство, при сталій традиції патерналістської моделі трудових відносин? Чи була важливою роль шахтарських страйків у антикомуністичному русі? Які мотиви рухали шахтарями? Що вони хотіли змінити в своєму житті / в житті країни? Які очікування вони мали і що принесли їм події кінця 1980-х? Чому їхня роль у змінах політичної долі країни затерлася?

Відбувся перегляд фільму "Перебудова знизу" (1989) та розмову з проф. Даніелем Дж. Валковіцем про робітничу мобілізацію і страйки в кінці 80-х років, роль шахтарського руху для новітньої історії України, про надії та розчарування шахтарів Донбасу.

Документальний фільм "Перебудова знизу", знятий істориком Даніелем Валковіцем та режисеркою Барбарою Абраш, базується на серії інтерв’ю з шахтарями Донбасу – учасниками масового страйку 1989 року. В цих інтерв’ю голосами простих шахтарів розповідається історія Перебудови, а також їх бачення ролі робітництва, профспілок та Комуністичної партії в історії СРСР. Фільм є історією шахтарів та робітництва, розказаною їх власними голосами. Шахтарі розміркують як краще їм влаштувати своє життя та майбутнє радянського суспільства.


З інтервю проф. Даніеля Валковіца в журналі "Спільне".

"... ми приїхали якраз посеред страйку 1989 року, і події пішли своїм шляхом, не залежним від наших очікувань. Люди хотіли говорити про страйк, про те, що відбувається на вулицях.... Ми дуже здружилися із шахтарями: грали із ними у футбол, заходили до них у гості, я багато випивав у їхній компанії .... Ми все знімали і знімали. Нас почали запрошувати на підпільні зібрання, на яких робітники обговорювали нові, небачені раніше можливості боротьби зі своїми керівниками – аж до того, щоб самим керувати шахтами. І це ми також знімали".

"Ми не чули єдиного голосу народу, ми натикалися на дуже різні позиції. Були відмінності навіть серед молоді, особливо коли вони відчули можливість втрати переваг державного контролю, корпоративізму старої промисловості".

Розмову вів др. Володимир Куліков (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна).

Кінопоказ та розмова відбулись в межах лекційно-дискусійної програми культурного форуму "ДонКульт".

Зображення

Верхнє: Страйки шахтарів у 1989 р.