"Всеохопна гігієна" та гігієністи у Львові на зламі ХІХ-ХХ століть

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Віра Трач

10.4.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію дослідниці Віри Трач, якою продовжуємо серію про модерні досвіди Львова "І буде місто…" у 2024 році.

"Довге ХІХ століття" відоме як століття великих міст, століття виставок, століття змін. Його ще іноді називають століттям гігієни. У 1820-их роках у Франції виникає перший організований гігієнічний рух, діячі якого вводять у вжиток поняття "громадська гігієна" в значенні громадське здоров’я. А фахівців у цій сфері починають називати гігієністами. 

Впродовж ХІХ століття громадське здоров’я переживає час найбільш інтенсивного розвитку і водночас стає помітним  чинником модернізаційних процесів. Під впливом багатьох факторів, "громадська гігієна" стає частиною політики модерних держав, сферою державних та національних інтересів. А успіхи її впровадження — одними з ключових показників модерності, прогресу та цивілізованості як держав, так і регіонів чи міст. Поняття гігієни формує значну частину уявлень про те, яким повинно бути модерне місто і міський спосіб життя. 

Під час лекції Віра Трач зосередиться на середовищах гігієністів та гігієнічному русі у Львові наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття. Розгляне осередки руху та основних агентів змін у сфері громадського здоров’я у Львові, окреслить фахове середовище гігієністів. Також дослідниця розповість про дві медичні виставки, на яких експонувалась гігієна, та згадає про гігієнічні часописи. Через випадок епідемії скарлатини у 1908-1910 та заходи тодішньої влади в сфері міської гігієни лекторка зверне увагу на те, яким чином на практиці реалізовувались ідеї та практики громадського здоров’я у Львові та як до цього були залучені  гігієністи.

Модеруватиме лекцію Владислава Москалець, дослідниця Центру міської історії.

post picture

Віра Трач

Історикиня, працює над дисертацією про гігієнічний рух у Львові наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст.

 

post picture

Владислава Москалець

Центр міської історії

Історикиня, дослідниця, в Центрі міської історії проводить дослідницький проєкт про міські еліти Львова у другій половині XIX — на початку XX століття.

Зображення

Верхнє: Хімічна лабораторія у Львові, 1912 / Sprawozdanie z czynności laboratoryum chemicznego miejskiego za rok 1912, Lwów / 1913

Портрет Віри Трач: Марта Тимошенко