АСУП

АСУП "Львів": місцева історія "радянського інтернету"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Тарас Назарук

Центр міської історії

31.10.2023, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Тараса Назарука, що продовжує серію лекцій про модерні досвіди Львова "І буде місто…"

Втілення “радянського інтернету” розпочиналося у Львові 1960-х років. Тоді у місті ще не говорили про штучний інтелект чи ІТ-індустрію. Але була поширеною розмова про електронний мозок та кібернетику, які мали автоматизувати процеси та об’єднати всі організації Радянського Союзу в єдину комп’ютерну мережу.

Одним із перших кроків до створення цієї мережі був львівський завод “Електрон”. Саме тут команда академіка Глушкова запустила пілотну Автоматизовану систему управління (АСУ). Для виробництва телевізорів спробували залучити комп’ютер. Згодом десятки подібних систем розробили у самому Львові та сотні по всьому Союзу. Проте вони ніколи не стали єдиною мережею, а наслідки їхнього створення залишились маловивченими. Сьогодні дослідники називають цей проєкт “радянським інтернетом”, який провалився.

Хоч створення мережі не відбулось, та комп’ютеризація підприємств, організацій і міста загалом розпочалась саме тоді. І ніколи не зупинялась після цього. Ця лекція є запрошенням поговорити про те, як уявлялись і чим були радянські АСУ, та що вони означали для Львова.

post picture

Тарас Назарук

Центр міської історії

Керівник напрямку цифрової історії у Центрі, від 2016 року працює над координацією проєкту “Інтерактивний Львів“. Ступінь магістра зі спеціальності “Проєктування комунікації” отримав у Вроцлавському університеті. В рамках стипендії Еразмус проходив навчання в Університеті імені Томаша Масарика (Брно, Чехія), де вивчав культурну антропологію та соціальні медіа. Сфера його інтересів – нові медіа, цифрова гуманістика, проєктування комунікації.

Зображення:

Верхнє: Архів концерну "Електрон" // Міський медіаархів Центру міської історії.

Галерея: Оля Климук