"У пошуках внутрішнього ворога": шпигуноманія на Буковині у роки Першої світової війни
Микола Глібіщук
Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича20.2.2025, 18:30
Конференц-зал Центру міської історії
Запрошуємо на лекцію Миколи Глібіщука, що продовжує публічну програму "І буде місто…".
Межа ХІХ та ХХ століть це не тільки здобутки "Belle Époque" у різних царинах життя тогочасного суспільства, але й доба розквіту шпигуноманії. Тогочасні великі держави підозрювали одна одну в прагненнях зруйнувати іншу. Ця фобія у роки Першої світової війни стала такою масштабною, що охопила навіть ті країни, які були віддалені від театру військових дій (скажімо, США).
Історіографічна спадщина цієї теми надзвичайно багата, але зазвичай дослідницький погляд зосереджується на столицях тогочасних імперій, знакових постатях, пов'язаних зі шпигунством тощо. Однак, що ми можемо розповісти про шпигуноманію у мультикультурних пограничних регіонах у роки Першої світової, коли зі зміною лінії фронту на цих територіях змінювалася військова адміністрація? Хто викликав підозру у шпигунстві на користь супротивника?
Під час лекції Микола Глібіщук зосередиться на Східному фронті Великої війни 1914-1918 років через приклад Буковини, звернеться до архівних матеріалів про шпигуноманію, які зберігаються в Чернівцях, а також розгляне, як особистісний чинник впливав на це явище впродовж війни.

Микола Глібіщук
Чернівецький національний університет ім. Юрія ФедьковичаАсистент кафедри всесвітньої історії ЧНУ. Працює провідним науковим співробітником відділу новітньої історії краю у Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї. На резиденції у Центрі за підтримки Інституту наук про людину працюватиме над темою шпигуноманії на Буковині в роки Першої світової війни.
Зображення
Галерея: Оля Климук