І буде місто…
травень 2023 – грудень 2025
Конференц-зал Центру міської історії
Серія лекцій про досвіди модерності у місті
Фотокамера і телевежа, доброчинні товариства і протести, парки та виставки, верстати й відпустки, плани майбутнього і розриви з минулим, дім здобутий і втрачений – це лише вибрані сюжети, які можна знайти у дослідженнях про історію модерних міст.
Уявлення, яким має бути модерне місто, змінювалися у залежності від політичних ідеологій, економічних, технологічних можливостей, дій та візій мешканців і мислителів. Наскрізними для модерності є очікування, і навіть віра у прогрес та зміни на краще, які лінійно розгортаються з теперішнього у майбутнє. Тому дослідники звертають нашу увагу на те, хто і як окреслював очікування, але теж помічав розчарування і втрати.
Модерність проявлялася у просторах і часі, формувала їх та уявлення про них. Адепти модерності бачили міста лабораторіями майбутнього, а їхніх мешканців – дієвцями та провісниками. Критики навпаки – зосередженням проблем та негативних явищ. Відтак модерне місто – і як концепція, і як досвід – визначалося напругами – як між ідейниками, так і дієвцями – національними, релігійними, соціальними, професійними, гендерними та іншими спільнотами чи групами.
Програма лекцій "І буде місто…." у 2023 пропонує різні погляди та підходи до вивчення модерного міста на прикладі Львова – міста багатьох публічних найменувань (Lwów, Lemberg, לעמבערג) та приватних історій. У 2025 році програма розширює географію тем, запрошуючи до розмови про досвіди інших міст.
У серії дослідники та дослідниці Центру міської історії поділяться результатами своїх досліджень, покажуть змінності у соціальній тканині та стосунках, матеріальності та технологіях, символічних означеннях та ідейних маніфестаціях, щоденних практиках та рішеннях. Серед наших питань: як мешканці та мешканки впливають на місто і творять його образ? На кого і що вони взоруються у своїх діях? Які ідеї їх приваблюють, а які переносять у площину міст? Які спільноти формуються, змінюються, знищуються та перестають існувати у просторі міста? Як технології, тенденції та економічні імпульси змінюють міський простір, містян та їхнє повсякдення чи практики поведінки? Хоча теми лекцій стосуються минулого, нам важливо проговорювати їх крізь призму сучасності і віднаходити, якими є спадки ідей та досвідів модерного у нинішньому баченні та досвідченні міста, а теж очікуванні його майбутнього.
ПРОГРАМА 2025
- Від Міленіуму до Леніна: офіційні комеморативні заходи та практики на Закарпатті в період "короткого століття", Павло Леньо / 5.2.2025
- "У пошуках внутрішнього ворога": шпигуноманія на Буковині у роки Першої світової війни, Микола Глібіщук / 20.2.2025
- Осиротілі, знедолені, зітерті: житомирські євреї та німецько-радянська війна, Тобіас Вальс / 6.3.2025
КОМАНДА
- Софія Дяк, Вікторія Панас, кураторки серії
- Мар'яна Мазурак, Єлизавета Боброва, комунікаційний супровід
- Софія Андрусишин, Олександр Дмитрієв, Анастасія Молоко, логістичний та технічний супровід
- Богдана Давидюк, дизайн
Зображення
Верхнє: Богдана Давидюк