Втеча з міста: вихідні, відпустки та подорожі львів'ян у приватних кіноархівах

Втеча з міста: вихідні, відпустки та подорожі львів'ян у приватних кіноархівах

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Олександр Маханець

Центр міської історії

10.8.2023, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Олександра Маханця, що продовжує серію лекцій про модерні досвіди Львова "І буде місто…".

Фільм "Добрий день Львова" (1969), знятий студією "Укркінохроніка", складається із двох частин, у яких його автор, Володимир Шевченко, показує радянський Львів та життя його мешканців крізь призму буднів і вихідних. Класичний прийом висвітлення праці та відпочинку підкреслює регламентацію часу на робочий та вільний. Такий поділ є однією з рис модерного міста. Але й також вказує на те, що обидві ці сфери для радянської влади були однаково важливі та політизовані. Ідилічний образ щасливих містян у фільмі підкреслював здобуток Радянського Союзу — перехід з шестиденного на п'ятиденний робочий тиждень. Вивільнення часу для приватних справ означало великі зміни у повсякденному житті, а також сприяло розвитку дозвілля та відпочинку.

Іншою рисою модерності було проникнення технологій, які стали справді масовими та доступними у другій половині XX століття. Зокрема, компактні кінокамери — часті компаньйони під час відпочинку і подорожей. Вони були атрибутом сучасності, модернізованості, приналежності до нового стилю життя, який за своєю суттю був міським. Причиною фільмувати було бажання зберегти особливі й приємні моменти, щоб висмикнути їх зі швидкоплинного потоку життя. Так почали з’являтись приватні архіви домашнього кіно. Сьогодні вони пропонують власну, відмінну від офіційної оптики фільму "Добрий день Львова" Шевченка, перспективу на проведення вільного часу. Не зважаючи на це протиставлення, домашнє кіно має свої обмеження і не претендує на всеохопність. Однак критичний аналіз повторюваних, або ж виняткових сюжетів дозволяє розкрити такий важливий елемент повсякденного життя як дозвілля та відпочинок.

Основою для лекції Олександра Маханця будуть кадри з приватних кіноархівів львів'ян зі збірки Міського медіаархіву Центру міської історії. Дослідник розгляне, як і де мешканці Львова проводили свій вільний час, яким був їхній відпочинок, зрештою, куди втікали від шуму тоді ще індустріального міста.

post picture

Олександр Маханець

Історик, куратор програми [розархівуання], покликаної популяризувати архівну спадщину через експерименти, неакадемічні форми та формати. В Центрі міської історії працює над дослідницьким проєктом про домашнє та аматорське кіно, опрацьовує та розбудовує відповідну колекцію в Міському медіаархіві Центру, курує щорічну програму Днів домашнього кіно.

Зображення

Верхнє: кадр з домашнього фільму Ришарда Сорувки //  Колекція Болеслава Олєйніка // Міський медіаархів Центру міської історії

Галерея: Ірина Середа