Коли політика вийшла на вулицю

Коли політика вийшла на вулицю

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Назар Кісь

25.4.2023, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Назара Кіся, що відбудеться в рамках серії про модерні досвіди "І буде місто…", а також презентуватиме напрацювання ширшого дослідницького проєкту "Місто як сцена".

Протягом ХІХ століття у Європі в процесі демократизації зароджувалось нове явище — масова політика. Політика все більше виходила з урядових кабінетів та залів парламентів на вулиці та площі міст, а збори у приміщеннях різних товариств поступово замінювали відкриті вуличні демонстрації.

Будучи політичним центром австрійської Галичини, Львів не став тут винятком. У місті діяли такі ключові інституції як сейм, намісництво та університет. Тут зосереджувалися політичні і національні протистояння. "Королівське столичне місто" коронного краю імперії вважалося водночас і "столицею найвільнішої частини Польщі", і давньою "столицею руського князя Лева".

Австро-Угорщина кінця ХІХ – початку ХХ століття — це монархія, в якій існувала конкуренція політичних партій та національних проєктів. Ця конкуренція стала можливою після впровадження конституції 1867 року та подальших ліберальних реформ. Вони запозичували практики політичної мобілізації з Західної Європи, а звичні релігійні та імперські публічні ритуали адаптовували до нових потреб модерної масової політики.

За час автономії "вулиця" стала значним фактором політичного життя. Важливим стало не лише те, скільки виборців проголосує за конкретного політика, а й скільки людей цей конкретний політик може вивести на мітинг чи демонстрацію. Чим радикальнішими ставали вимоги "вулиці", тим радикальніші заяви повинні були робити політики.

У своїй лекції дослідник простежить, як ця взаємна радикалізація, яку підштовхувала політична конкуренція, врешті вилилася в мілітаризацію молодіжних товариств і "готовність до боротьби", яку декларували практично всі громадські об'єднання — від партій до професійних клубів.

Дослідниця Центру міської історії Роксоляна Головата промодерує подію.

post picture

Назар Кісь

Історик (кандидат наук), публіцист. Сфера зацікавлень: політика пам’яті, історична політика, історія Галичини кінця ХІХ — початку ХХ століття. Автор монографії “Пам’ять та ідентичність українських греко-католиків. Про джерела історичної політики УГКЦ”, 2018 рік.

post picture

Роксоляна Головата

Центр міської історії

Історикиня, дослідниця та історична редакторка проєкту “Інтерактивний Львів”. Тема її дисертації зосереджена на урбаністичних змінах Галицького передмістя у Львові, його соціотопографії та перцепції простору у довгому 19 столітті. Наукові зацікавлення: урбаністика, перцепція простору, мистецькі мережі Львова та їхні прояви у публічному просторі міста.

post picture

"Місто як сцена"

Серія публікацій Назара Кіся, яка розповідає історію масових подій у публічному просторі Львова габсбурзького періоду, що відбувалися під відкритим небом на вулицях та площах міста.

Зображення

Верхнє: Narodowa Archiwum Cyfrowe / nac.gov.pl