Майбутнє, яке не настало: експертиза, планування та пізньорадянське місто

Майбутнє, яке не настало: експертиза, планування та пізньорадянське місто

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Наталя Отріщенко

Центр міської історії

7.12.2023, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Наталі Отріщенко, якою у цьому році завершуємо серію "І буде місто...".

Як містопланувальники і містопланувальниці уявляли розвиток Львова у 1970-1980 роках? Які поняття вони використовували в описі міського майбутнього? Які спадки залишили нам радянські містобудівні традиції? Чого нас може навчити уява про майбутнє з минулого? У виступі дослідниці ми перенесемось у пізньорадянський Львів і помислимо про те майбутнє, яке прагнули втілити професіонали — архітектори й архітекторки — і на які інструменти вони при цьому покладалися.

У лекції Наталя Отріщенко окреслить особливості інституцій, які відповідали за просторовий розвиток міста в період державного соціалізму. Вона розповість про те, як всередині планувальної системи формувалися критичні голоси, і чому ця критика не могла змінити домінуючі підходи і практики. На прикладі архітектури й містопланування, дослідниця говоритиме про автономність професії, а також про ті механізми, які її забезпечували.

Окремою частиною лекції буде розмова про містопланувальну експертизу й виклики залучення, яка безпосередньо резонує з дискусіями про відбудову України після 2022 року. Через призму зв'язку між "проблемою легітимності" і "проблемою розширення" (Collins, Evans 2007) Наталя покаже поле міського розвитку як простір напруги між різними зацікавленими сторонами, кожна з яких мобілізує власні аргументи задля побудови того майбутнього, яке є для неї бажаним.

post picture

Др. Наталя Отріщенко

Центр міської історії

Соціологиня, дослідниця Центру міської історії, кандидатка соціологічних наук за спеціальністю “методологія і методи соціологічних досліджень”.

Долучалась до роботи над проєктами “Регіон, нація та інше” (2012–15), “Пам’ять про зниклі групи населення” (2012–14), “Історичні культури в процесі змін” (2017–19), “Спадки комунізму?” (2019–22).

Сфера наукових зацікавлень: методологія і методи соціологічних досліджень, усна історія, міська соціологія, соціологія експертизи, просторові та соціальні трансформації після державного соціалізму.

Зображення

Верхнє: Панорама на будівництво міста Прип'ять // Краєзнавчий музей міста Славутича і Чорнобильскої АЕС // Міський медіаархів Центру міської історії

Галерея: Оля Климук