"На пам'ять зі Львова": Сувенірування міста у фотографії 1950-1960 років

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Анастасія Холявка

Центр міської історії

24.10.2023; 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Анастасії Холявки, у якій дослідниця проаналізує репрезентації міст і зокрема Львова у фотографіях-сувенірах радянського періоду. 

Із середини 1940-их років фотографії-сувеніри стали поширеним явищем  під впливом поїздок військових. А до кінця 1950-их років вони набули вигадливих декоративних форм та ширших функцій — нагадування, подарунку, спілкування. 

На фотографіях 1940-их років на місто вказував лише підпис на реквізиті ательє, а вже у 1950-их роках види міста у кількох віньєтках оточували портрет людини. Жанрово фотографії-сувеніри поєднували поштівку, міський пейзаж та портрет — ця комбінація була компромісом між відображенням індивідуального досвіду подорожі та тогочасними модними мотивами. Простір фотографій-сувенірів наповнювали елементами, які додавали романтичного, ностальгійного напряму та обрамлювали персональний досвід подорожі репрезентацією з певним настроєм. Оскільки шаблони для таких сувенірів були типовими, ймовірно, їх можна розглядати як колективну рамку для конструювання індивідуальних спогадів про відвідини міста.

Особливої уваги заслуговують технічні прийоми створення фотографій-сувенірів, адже вони показують розвиток можливостей фотографів.

post picture

Анастасія Холявка

Центр міської історії

Координаторка проєкту “Міський медіаархів” Центру міської історії, координаторка Cafe philosophique Lviv, співзасновниця медіа “Контур”. Працює над дисертацією, досліджує вплив культурного та соціального контексту на проєктування психіатричних закладів.

Зустріч відбудеться в межах серії лекцій про модерні досвіди Львова "І буде місто…".

Зображення

Верхнє: фотографія-сувенір зі Львова

Галерея: Ірина Середа