Сни в'язнів концтабору Аушвіц

Сни в'язнів концтабору Аушвіц

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

30.11.2022, 18:30

online / zoom

Запрошуємо на лекцію Войцеха Овчарського "Сни в'язнів концтабору Аушвіц" у межах публічної програми "Джерело як вибір".

Якби хтось спробував здогадатися, що найчастіше снилося в'язням концтабору Аушвіц, то, напевно, відповів би: нічні жахи. Але це не так. Більшість снів з пекла Аушвіца були або нейтральними, або мали корисний вплив на сновидців, оскільки давали їм надію на виживання. На противагу цьому, їхні сновидіння з післявоєнного періоду, як правило, були важкими, страшними і тривожними. Але навіть найгірші посттравматичні жахи іноді мали зцілюючий та адаптивний ефект.

Лекція Войцеха Овчарського ґрунтується на записах снів, які колишні в'язні Аушвіцу написали у 1973 році. Під час зустрічі дослідник спробує пояснити роль сновидінь у формуванні досвіду в'язнів. Для цього, автор дослідив ці свідчення крізь призму міждисциплінарної лінзи. Проаналізував психологічний, соціальний, антропологічний, наративний і навіть художній виміри таких свідчень. Він охарактеризував зміст і можливе значення сновидінь, а теж способи, яким чином респонденти відчували, розуміли та описували свої сни, а також ставлення інформантів до сновидінь (наприклад, щоденний табірний ритуал обміну сновидіннями та їх інтерпретації).

Під час семінару з Войцехом Овчарським ми поговоримо про те, як описи сновидінь можуть слугувати унікальним джерелом пізнання та розкривати не лише образ табірної дійсності, але й ту правду, яка залишилася неусвідомленою, незрозумілою, непроговореною для самих сновидців.

У зустрічі візьме участь Тарас Назарук, керівник напрямку цифрової історії.

Модеруватиме дослідник Богдан Шумилович

Для участі, будь ласка, зареєструйтесь за посиланням. Зустріч відбудеться на платформі zoom.

Робоча мова — англійська. Також буде доступний синхронний переклад на українську.

Др. Войцех Овчарський

Професор гуманітарних наук. Викладає літературу та культурологію в Гданському університеті (Польща) на факультеті мовознавства. Керівник дослідницької групи з вивчення сновидінь, пам’яті та уяви в Гданському університеті. Його міждисциплінарні наукові інтереси поєднують літературознавство, дослідження сновидінь, театрознавство, культурну антропологію тощо. Автор шести монографій про сновидіння та літературу, а також численних наукових статей. Доктор Овчарський є членом Міжнародної асоціації з вивчення сновидінь, Мережі культурної історії сновидінь, Європейської асоціації з вивчення Голокосту, Польського товариства з вивчення європейського романтизму та Асоціації польських письменників.

Захід відбувається у межах публічної програми з документування досвіду насильства та воєнних дій "Джерело як вибір", організований Центром міської історії.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Ігор Колесник