"Мені не думалось і не снилось у цій Германії бувать": невтрачена мелодія або відкриття (не)видимих фольклорних архівів

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Оксана Кузьменко

Інститут народознавства НАН України

23.5.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Оксани Кузьменко "'Мені не думалось і не снилось у цій Германії бувать': невтрачена мелодія або відкриття (не)видимих фольклорних архівів", яка відбудеться в рамках публічної програми "Джерело як вибір".

Чи може історичне джерело з минулого століття раптово стати персональною історією та мати соціокультурне значення? Відповідь на це питання – безперечно. У лекції ми звернемося до джерел, які зберігаються в архівах Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського, Інституту народознавства НАН України, а також до особистого архіву лекторки. Матеріали представляють один з найцікавіших та ще недостатньо вивчених аспектів народної творчості періоду Другої світової війни – "остарбайтерівський" фольклор.

Лекцією Оксана Кузьменко продовжить розмову про примусових робітників і робітниць Третього Райху, до історії яких знову звертають увагу дослідники різних національних і міжнародних проєктів. Для розгляду ми використаємо два типи джерел: рукописні альбоми/зошити воєнного часу та їхні перезаписи 1945-1946 років, а також особисті експедиційні аудіозаписи з польової роботи 2001-2007 років. Буде зроблено спробу показати, наскільки різножанрові джерела (пісні, вірші, оповідання-меморати, записи з щоденників) можуть бути цінними для конструювання цілісного образу людини в неволі.

Лекція буде побудована навколо таких запитань:

  • Яку роль відігравали пісенно-поетичні тексти у житті остарбайтерок у час війни і після неї? У чому зміст "пісень неволі" є суголосним з українським воєнним сьогоденням?
  • Наскільки старі документи сповнені віддзеркалення життя, болю та надій людей, які пережи(ва)ли війну?
  • У чому відмінність між фольклорними пісенно-поетичними текстами воєнного часу й усноісторичними оповідями?

Використовуючи літературу з вивчення етностереотипів, емоцій у культурі та фольклорної типології, лекторка запропонує один зі способів дослідження воєнних травм та екзисенційних розривів – через традиційно-поетичний канон. У цій лекції звучатимуть голоси і мелодії, які залишилися головним свідченням (недо)розказаних історій.

post picture

Др. Оксана Кузьменко

Інститут народознавства НАН України

Провідна наукова співробітниця відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України, дійсна членкиня та Голова Комісії фольклористики НТШ в Україні, членкиня Асоціації усних істориків України. Лауреатка Премії НАН України ім. Філарета Колесси за монографію “Драматичне буття людини в українському фольклорі: концептуальні форми вираження (період Першої та Другої світових воєн)” (2018). Викладає курс “Антропологія культури” в Українському католицькому університеті. Працює над дослідженням “Людина в неволі: конструювання образу остарбайтера в українському фольклорі та усній культурі”.

Подія відбувається у межах публічної програми з документування досвіду насильства та воєнних дій "Джерело як вибір", яка організована Центром міської історії у співпраці з EHRI.

  • img

  • img

Зображення
Верхнє: Примусові робітниці в Мюнхені / з колекції ГО "Після тиші" / архівний індекс AS_1_162