Історик та опитувач: дослідження суспільствознавчих архівів комуністичної доби

Історик та опитувач: дослідження суспільствознавчих архівів комуністичної доби

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Александр Лангстафф

Нью-Йоркський університет

13.5.2024, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на лекцію Александра Лангстаффа про забуту історію виникнення опитувань громадської думки у післявоєнній Східній Європі та їхню роль у висвітленні емоцій, настроїв та очікувань як джерел соціальних даних.

Дослідник звернеться до теми перетворення архівів на "банки даних", які ми сприймаємо сьогодні, часом, не належним чином. Через прочитання вибраних архівних матеріалів організацій Чехословаччини, Польщі та Радянського Союзу, лектор доводитиме, що концептуальна та культурна історія опитувань громадської думки пропонує нам цінну історію невикористаних можливостей у Європі XX століття в момент, коли концепція "публічної сфери" переживає кризу. Швидка та масова датафікація суб'єктивності створила численні методологічні виклики для соціальних науковців з обох боків "залізної завіси". Як історики можуть конструктивно підходити до джерел, згенерованих суспільствознавцями в авторитарних середовищах? Як були створені ці архіви тоді, і як ми можемо їх використовувати сьогодні? Яким, з-поміж багатьох запропонованих ідентичностей, є їхній реальний епістемологічний статус: "голоси", "реліквії", "артефакти", "перформанси", "сліпі дані" чи брак контрфактичності? Як цей статус різниться в істориків, політологів, соціологів та антропологів? І чи мають ці відмінності значення?

Під час події Александер Лангстафф розгляне ці питання, і те, як соціологи справлялися з притаманною опитуванням громадської думки напругою — між розкриттям інформації та інтимністю, приватністю та публічністю. А також те, як вони реагували на більш широку загрозу для легітимності та сталості їхніх досліджень, яку становили "цивілізоване насильство" та репресії за часів пізнього комунізму.

Модеруватиме лекцію Тарас Назарук, дослідник Центру міської історії.

Робоча мова — англійська. Також буде доступний синхронний переклад на українську.

post picture

Александр Лангстафф

Нью-Йоркський університет

Історик, який досліджує культурні, інтелектуальні та політичні аспекти соціальних наук у Європі ХХ століття. Його PhD праця присвячена дослідженню опитувань громадської думки у післявоєнній Чехословаччині. Він викладає в Орегонському університеті. Наразі Александер є науковим співробітником у Вищій нормальній школі (фр. École normale supérieure) у Парижі. Його роботи публікувалися в академічних журналах, а також у часописах “Artforum”, “New Eastern Europe” та “LA Review of Books”.

post picture

Тарас Назарук

Центр міської історії

Керівник напрямку цифрової історії у Центрі, від 2016 року працює над координацією проєкту “Інтерактивний Львів“. Ступінь магістра зі спеціальності “Проєктування комунікації” отримав у Вроцлавському університеті. В рамках стипендії Еразмус проходив навчання в Університеті імені Томаша Масарика (Брно, Чехія), де вивчав культурну антропологію та соціальні медіа. Сфера його інтересів – нові медіа, цифрова гуманістика, проєктування комунікації.

Подія відбудеться у межах публічної програми "Джерело як вибір", яка організована Центром міської історії у співпраці з EHRI. Під час зустрічей дослідники та дослідниці діляться роботою з різними джерелами про війну і масове насильство впродовж XX-XXI століть. Вибір щодо творення і збереження джерел може бути одним з інструментів втілення цього насильства або ж навпаки — протистояння йому. А наш вибір говорити про ці події через призму тих чи інших джерел творить поле, в якому складне минуле житиме у теперішньому і майбутньому.

Зображення

Верхнє: Рафаель Реверон, Homage to Gego

Галерея: Іра Середа

  • img

  • img