Джерело як вибір

Джерело як вибір

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

травень 2022 — серпень 2024

Як дослідники та дослідниці, ми завжди приймаємо рішення, що якісь питання є більш важливими, ніж інші, і що саме на них потрібно шукати відповіді. Ми постійно робимо вибір на користь того чи іншого кроку в нашій роботі: від методології до укладання власної оповіді з фрагментів джерел і наших інтерпретацій, а теж її подальшого життя.

Але множинні вибори також супроводжують появу наших джерел: інституції вирішують збирати статистичні дані у певний спосіб, люди вирішують вести щоденники і писати одне одному листи, медіа вирішують висвітлювати певні теми. Якісь із цих матеріалів потрапляють в архіви (що теж є результатом вибору), інші зникають із поля зору допоки їх не віднаходять ті, кого ведуть їхні питання. Деякі джерела і зовсім втрачаються або ж свідомо знищуються.

Усі ці рішення часто є невидимими й невідрефлексованими, однак вони набувають особливої гостроти, коли йдеться про часи радикального насилля. Тоді вибір щодо творення і збереження джерел може бути одним з інструментів втілення цього насильства або ж навпаки — протистояння йому. А наш вибір говорити про ці події через призму тих чи інших джерел творить поле, в якому складне минуле житиме у теперішньому і майбутньому.

До програми, яка почнеться у 2022 і триватиме до серпня 2024, ми запросимо дослідниць та дослідників поділитися роботою з різними джерелами про війну і масове насильство впродовж XX-XXI століть. Як і хто творив візуальні записи і як вони ставали джерелами? Ми розглянемо не лише фотографії кореспондентів чи приватні знимки, але й рисунки солдат, аматорські начерки ув'язнених. Розглянемо теж сновидіння тих, хто досвідчував війну і насильство. Сни нерідко інтерпретують як історичне джерело — его-документи, як і інші автобіографічні записи, такі як мемуари, щоденники, листи. Досі тривають дискусії про те, чи можуть его-документи служити справжнім доказом минулого. Постійне питання полягає в тому, наскільки надійною може бути людська пам'ять і наскільки правдивими можуть бути автори матеріалів, які потім дослідники вирішують обрати джерелом?

Запрошуємо разом міркувати про те, які рішення і вибори супроводжують появу і подальше життя джерела в умовах війн і конфліктів. Серія подій "Джерело як вибір", яку Центр міської історії створює у співпраці з EHRI, має на меті запропонувати простір для такої розмови.

КОМАНДА

  • Кураторська група: Софія Дяк, Вікторія Панас 
  • Комунікаційна підтримка: Мар'яна Мазурак
  • Консультування: Тарас Назарук, Наталя Отріщенко, Діана Воннак, Богдан Шумилович
  • Логістична і технічна підтримка: Софія Андрусишин, Олександр Дмитрієв
  • Дизайн: Олександра Давиденко
  • img

  • img