Продовження розмови з тими, хто питають про війну

Продовження розмови з тими, хто питають про війну

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Інга Козлова, Ліана Бліхарська, Наталія Отріщенко

4.3.2025, 18:30

Конференц-зал Центру міської історії

"Здатність підтримувати стосунки і говорити про свій досвід з кимось іншим дуже важлива. І це йде всупереч одній з інтенцій геноциду – зруйнувати соціальну матерію", – стверджує Беатріс Патсалідес Хофманн, психоаналітикиня і штатна психологиня Центру Прімо Леві в Парижі, у діалозі з культурною журналісткою Дарією Бадьор. Потреба говорити, слухати і чути одне одних відображає мотивацію багатьох проєктів, які документують війну методом інтерв'ю від початку повномасштабного російського вторгнення. Цим ініціативам присвячена книга "Розмови з тими, хто питає про війну".

Інтерв'ю, які творять основу збірки, зафіксували реальність запису і збереження усних свідчень війни станом на літо 2023 року. Відтоді згадані у книзі проєкти та ініціативи отримали різні траєкторії: деякі продовжують збір свідчень, деякі стали частиною корпусу джерел про війну, основою для академічних чи мистецьких рефлексій, деякі з різних причин наразі закриті для роботи. Тож збірка ілюструє рішення, проблеми та питання у полі документування, які тепер можна переглядати в іншому часі та обставинах.

Ми хотіли б продовжити розмову навколо тих тем, які почали розгортати у книзі. Запрошуємо на зустріч за участі соціологині Інги Козлової, історикині Ліани Бліхарської, соціологині Наталії Отріщенко та культурної менеджерки Євгенії Нестерович, під час якої поговоримо про те, що було зроблено і що варто робити інакше, якими є наслідки документування усних свідчень і як завершувати проєкти в умовах війни, що триває. Ми знову будемо ставити собі та іншим питання "а що далі?" і сподіваємося хоча б пунктиром окреслити напрямки для руху.

post picture

Інга Козлова

Соціологиня, кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології та керівниця соціологічної лабораторії Українського католицького університету. Сфера її наукових інтересів поєднує міську соціологію та урбаністику, право на місто, збір та аналіз якісних соціологічних даних, внутрішні міграційні процеси, повʼязані із російською війною проти України.

post picture

Ліана Бліхарська

Історикиня, докторантка Українського Католицького Університету, менторка Invisible University for Ukraine. Інтерв’юерка та авторка текстів ГО “Пост Беллум – Україна”. У 2020-2024 рр. – наукова співробітниця Меморіального музею тоталітарних режимів “Територія Терору”. Стипендіатка “Documenting Ukraine” та Institut für die Wissenschaften vom Menschen, де розробляла архівну концепцію для “Emergency Response Archive”.

post picture

Наталя Отріщенко

Дослідниця і координаторка усноісторичних проєктів у Центрі міської історії, кандидатка соціологічних наук. У 2019-22 була афілійована з Центром сучасної історії у Потсдамі, у 2024-25 – UNET дослідниця в ZOiS. Випускниця програми ім. Фулбрайта (2022-23). З березня 2022 року працює в міжнародній документаційній ініціативі “24.02.22, 5 ранку: Свідчення з війни”.

Подія відбувається у межах публічної програми з документування досвіду насильства та воєнних дій "Джерело як вибір", яка організована Центром міської історії у співпраці з EHRI. Під час зустрічей дослідники та дослідниці діляться роботою з різними джерелами про війну і масове насильство впродовж XX-XXI століть. Вибір щодо творення і збереження джерел може бути одним з інструментів втілення цього насильства або ж навпаки — протистояння йому. А наш вибір говорити про ці події через призму тих чи інших джерел, творити поле, в якому складне минуле житиме у теперішньому і майбутньому. 

Зображення

Верхнє: фото з презентації книги "Розмови з тими, хто питає про війну" на симпозіумі "Найбільш документована війна: етика і практика міжнародної співпраці", 3.6.2024, Львів / Богдан Ємець

Галерея: Оля Климук

  • img

  • img