24.02.22, 5 ранку: Свідчення з війни

24 лютого 2022 року, 5 ранку поділило життя людей в Україні на "до" і "після". Цього дня президент Росії Володимир Путін оголосив про початок "військової операції" і розпочав повномасштабну війну з бомбардуваннями, ракетними ударами, артилерійським обстрілом міст, вторгненням бронетехніки та військових. Війна спричинила жахливі руйнування, смерті і страждання, мільйони людей були змушені покинути свої домівки (за оцінками Агентства ООН у справах біженців – третина населення України), мільйони опинилися в окупації чи виживають у безпосередній близькості до фронту. Жителі й жительки різних куточків країни мобілізувалися – кожен у своїй сфері діяльності – для протидії вторгненню і допомоги тим, хто її потребує. 

На початку березня 2022 року академічні організації в Україні, Польщі, Люксембурзі та Великобританії об’єднали свої зусилля для реалізації проекту документування під назвою "24.02.22, 5 ранку: Свідчення з війни". Ситуація в Україні швидко змінювалася, і ми поставили собі за мету зафіксувати людські досвіди, щоб їх можна було заархівувати та зберегти для майбутнього. Ми розуміли низку безпекових, етичних і методологічних викликів, пов’язаних із такого типу проектами. Водночас, як показали усні історики та дослідниці культурної пам’яті, особисті свідчення з часом змінюються, викристалізуючись в інституційних формах і формалізуючись у висловлюванні. Спільно з колегами, які мають досвід дослідницької роботи у ситуаціях радикального насилля, ми випрацювали максимально гнучкий інструментарій, протоколи роботи зі складними емоціями, всіляко мінімалізували ризики включення вразливих оповідачів і оповідачок, проводили розмови лише там, де це було виправдано з погляду безпеки. Із кожним і кожною, кого ми записали для цього проекту, ми домовилися про повторну зустріч тоді, коли активна фаза війни буде позаду.

У рамках нашої ініціативи ми проводимо щотижневі методологічні семінари-навчання для інтерв'юерів і інтерв'юерок за участі науковців і дослідниць, які працюють із темами травми, насильства і війни у глобальному контексті. Регіональні команди долучаються до щотижневих супервізійних зустрічей, учасники й учасниці проекту також отримують психологічну підтримку.

Міжнародна мережа інституцій, які доєдналися до втілення документаційної ініціативи, складається з таких партнерів та національних керівників проектів:

 • Центр міської історії, д-р Софія Дяк (для України)
 • Інститут філософії та соціології Польської академії наук, д-р Анна Вилегала (для Польщі)
 • Польське товариство усної історії, д-р Марцін Яжонбек (для Польщі)
 • Університет Сент-Ендрюс, д-р Вікторія Донован (для Великобританії)
 • Центр сучасної та цифрової історії Люксембурзького університету, проф. д-р Махтельд Венкен (для Люксембургу)

Головною дослідницею проекту є д-р Наталія Отріщенко.

Генеральним контролером даних у розумінні GDPR в ЄС є проф. д-р Махтельд Венкен.

До роботи в українській команді в різний час долучалися: Діана Воннак, Євген Горб, Марія Грищенко, Оксана Дудко, Наталія Зіневич, Мирослава Ляхович, Роман Молдавський, Вікторія Панас, Сергій Пахоменко, Ірина Пятницькова, Артем Харченко, Валентина Шевченко, Дана Яковенко.

КОНСУЛЬТАТИВНА РАДА

 • Лукаш Бєдка (клінічний психолог)
 • Неріна Вайс (Інститут праці та соціальних досліджень Фафо)
 • Хана Кубатова (Карлов університет)
 • Дарія Маттінглі (Кембриджський університет)
 • Івана Мачек (Стокгольмський університет)
 • Стівен Нарон (Єльський університет)
 • Вікторія Середа (Інститут народознавства НАНУ)

АКАДЕМІЧНА РАДА

 • Євген Головаха (Інститут соціології НАНУ)
 • Марина Гримич (письменниця, антропологиня)
 • Барбара Енгелькінг (Польський центр дослідження Голокосту)
 • Тетяна Журженко (Віденський університет)
 • Катерина Кралова (Карлів університет)
 • Даріуш Стола (Інститут політичних досліджень ПАН)
 • Олеся Хромейчук (Український Інститут Лондон)
 • Наталія Черниш (Львівський національний університет імені Івана Франка)

Фінасова підтримка ініціативи: Фундація Кербера (Körber Stiftung), донація Річарда Ланґстафа, Лундський університет (Фундація Ейнара Гансена).

Восени 2022 року ініціатива отримала підтримку від Дому європейської історії і Фундації польської науки.

***

Презентації і події в рамках ініціативи:

Публікації:

Зображення:

Верхнє: George Ivanchenko


Дослідницькі проекти


Інші дослідницькі фокуси

Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Плановий урбанізм у соціалізмі і поза ним

Плановий урбанізм у соціалізмі і поза ним

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше