Роз/архівування пост/індустрії

Др. Ірина Склокіна, Вікторія Грівіна

Проект Центру міської історії та Університету Сент-Ендрюс у партнерстві із Маріупольським краєзнавчим музеєм, Покровським історичним музеєм, та Донецьким обласним краєзнавчим музеєм, за підтримки House of Europe та фонду GCRF.

Індустріалізація є одним із ключових сюжетів сучасності. І до сьогодні індустрія — а також її спадки та пост-історії — визначають простори українських міст, стилі життя та економічні відносини. 

Індустрія генерує однак не лише чавун, вугілля та машини, але також культурні образи себе самої — через культурні інституції, як-от будинки культури, заводські газети, музеї, гуртки, фотолабораторії при заводах. 

Через медії, як-от фото та відео, були створені образи відданих трудівників та інженерів, виробничих успіхів, досягнень у продукції. Але ті ж самі медії стали також інструментами поза монополією інституцій: все більш демократичний фотоапарат та відеокамера протягом ХХ століття слугували для дозвілля, творчості та звʼязків між людьми – у родинах, між друзями та колегами, та між аматорами з різних міст.

Процеси трансформації економіки 1990-х років призвели до розпорошення, а часто і втрати архівів – і виробничих, і приватних. Разом з тим, стрімке руйнування самих індустріальних споруд, перетворення індустріальних зон на житло та офіси, а також все ще виняткові, але все більше поширені приклади перетворення заводів на творчі хаби створюють не лише відчуття втрати, але і запит і готовність працювати над збереженням того, що залишається після індустрії і становить її культурну пост-історію.

Саме тому постав проект "Роз/архівування пост/індустрії", який прагне зібрати вцілілі матеріали та створити цифровий архів, який покаже роботу, відпочинок, простір і архітектуру, виняткові події та повсякденне життя промислових міст, заводів і шахт, та окремої людини на роботі і вдома.

Проект має на меті налагодження діалогу між поколіннями (через інтервʼю з колишніми робітниками, інженерами, а також фотографами та відеоаматорами, що фіксували індустрію), між різними регіонами (які стереотипно вважаються індустріальними або ні), між музейними інституціями та власниками архівів, між українськими та міжнародними дослідниками, художниками та активістами.

Навесні 2020 р. проект отримав фінансування від House of Europe, а влітку 2020 р. – дофінансування від британського фонду GCRF. У рамках проекту ведеться оцифрування фото, відео, та аудіоматеріалів, а також збираються інтервʼю із фотографами, відеоаматорами, власниками архівів, та представниками культурних інституцій. Всі матеріали оприлюднюються онлайн у Міському Медіаархіві та доступні для використання дослідниками та усіма зацікавленими. Паралельно ведеться дослідження культурної інфраструктури навколо індустрії через архівні пошуки та інтервʼю із колишніми робітниками, фотографами та відеоаматорами. У липні 2021 р. планується проведення літнього табору із митцями та дослідниками для надання "другого життя" колекціям. За підсумками проекту готується виставка, що буде подорожувати інституціями-партнерами.

Серед оцифрованих колекцій:

Пов’язані публікації, презентації, публічні дискусії на тему

  • img

  • img


Дослідницькі проекти


Інші дослідницькі фокуси

Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.

Детальніше