Міста, війни та відновлення
Дослідницький фокус

Міста, війни та відновлення

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням. Протягом кількох останніх десятиліть міські перспективи вплинули на дослідження двох війн та насильницьких конфліктів ХХ ст. у щонайменше два способи: йшлося, по-перше, про зміну масштабу досліджень задля зосередження уваги на певних місцевостях, а по-друге, про порівняння, зіставлення і переплетення цих локальних мікро-досліджень між собою. Конференції, виставки, дослідницькі проекти та наукові публікації проте були зосереджені в основному на столицях і міському житті Західної Європи. За рідкісними винятками, про історію міст та містечок у східній частині Європи, розташованих як на лінії фронту, так і в тилу, під час воєнних дій та повоєнного відновлення нам відомо набагато менше.

Загальною метою цього дослідницького фокусу є поглиблення інтересу та вивчення міських перспектив і досвіду екстремальних подій, набутого у час та внаслідок війн і змін режимів, держав та кордонів у Східній Європі ХХ ст. Об'єктив міського життя фіксує рутинні та щоденні виміри цих радикальних розривів і процесів відновлення. Проекти, що здійснюються в рамках цієї ширшої дослідницької теми, поєднують мікро-перспективу та фокус на міській історії з підходами порівняльної, транснаціональної і глобальної історії. Хоча пряме порівняння двох світових війн не є нашою головною метою, така хронологічна схема відкриває можливість для методологічних контактів між окремими дослідженнями, а також переосмислення довших траєкторій у переживанні та доланні насильницьких конфліктів і процесів відновлення, способів їх пам'ятання та репрезентації. Зосереджуючись на зіткненнях, мережах, перенесеннях і радикальних змінах, наші дослідницькі проекти вивчають воєнні і повоєнні процеси в міському культурному та соціальному житті, а також забудованому середовищі міст.

Фокус дослідження "Міста, війни та відновлення" охоплює деклька індивідуальних проектів, навчальні семінари та конференції, а також формати публічної історії. Започаткований у 2015 році, він розроблятиметься далі, щоб охопити більше окремих дослідницьких проектів у рамках програми досліджень Центру на найближчі п'ять років.

Зображення

Верхнє:  Перед Ратушею в Лемберзі/Львові, листопад 1918 р. Фото з колекції Степана Гайдучка, сімейний архів Крип'якевичів

Дослідницькі проекти:


Інші дослідницькі фокуси

Візуальні режими, матеріальності та технології

Візуальні режими, матеріальності та технології

Цей дослідницький фокус пов'язаний з візуальними практиками та історичними чи соціальними способами бачення. В його межах ми зосереджуємося на вивченні історичних змін у технологіях, уяві та політиці, а також на тому, як вони впливають на трансформацію візуальних практик і чутливості.

Детальніше
Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.

Детальніше
Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.

Детальніше