Проєкт “Роз/архівування пост/індустрії” здобув премію European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023

Проєкт “Роз/архівування пост/індустрії” здобув премію European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

13.06.2023

Проєкт "Роз/архівування пост/індустрії" здобув премію European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023  у категорії "Залучення громадян та підвищення обізнаності". Цього року Європейська Комісія та Europa Nostra оголосила 30 переможців з 21 країни.

"Роз/архівування пост/індустрії" — проєкт Центру міської історії та Університету Сент-Ендрюс у партнерстві із Маріупольським краєзнавчим музеєм, Покровським історичним музеєм, та Донецьким обласним краєзнавчим музеєм, за підтримки House of Europe та фонду GCRF. В рамках проєкту було оцифровано близько 30 000 фотонегативів та 82 плівки, включаючи колекції фотографій преси з 1940-х до 1990-х років, архіви компаній, сімейні альбоми, домашні відеозаписи та аматорські фільми. Проєкт має на меті налагодження діалогу між поколіннями (через інтервʼю з колишніми робітниками, інженерами, а також фотографами та відеоаматорами, що фіксували індустрію), між різними регіонами (які стереотипно вважаються індустріальними або ні), між музейними інституціями та власниками архівів, між українськими та міжнародними дослідниками, художниками та активістами.

Проєкт розгортається у контексті війни Росії проти України та має на меті зафіксувати унікальні свідчення життя громади на Донбасі, протидіяти використанню минулого як зброї та боротись із поширенням дезінформації. Попри те, що частина цього архіву була знищена у 2022 році через війну, цифрові копії залишаються доступними на сайті Міського медіаархіву Центру міської історії.

"Цей розумний і багатогранний проєкт досяг неабиякого успіху у збереженні промислової спадщини на сході України. Маючи неймовірну кількість цифрових даних, проєкт "Роз/архівування пост/індустрії" створив чудовий архів, який вирізняється своєю структурою, якістю даних та можливістю пошуку. Наявність цього архіву у відкритому доступі забезпечує його доступність для широкого кола користувачів. Це має ще більше значення в нинішніх умовах війни", — зазначило журі премії.

Дуже цінуємо цю відзнаку і вдячні всім партнерам, долученим в проєкт, усім, хто і далі продовжує боронити нашу країну та спадщину.

Ми не можемо передбачити майбутнє спадщини, але можемо про нього дбати, і заопікуватись, щоб ця спадщина була доступна.

European Heritage Awards / Europa Nostra Awards були започатковані Європейською Комісією у 2002 році. Протягом 21 року нагороди є ключовим інструментом визнання цінностей культурної та природної спадщини для європейського суспільства, економіки та довкілля.

Нагороди сприяють поширенню практик у сфері спадщини в Європі, заохочують міжнародний обмін досвідами і знаннями  та об'єднують зацікавлені сторони у сфері спадщини у ширші мережі. 

Також у категорії "Залучення громадян та підвищення обізнаності" здобули перемогу такі проєкти, як: Village Square Meer, Budapest100, Museum of Literature Ireland (MoLI), Open for You, ALMADA Project, Via Transilvanica

Ще один проєкт, пов’язаний з Україною, отримав нагороду у категорії "Heritage Champions" — Saving Ukrainian Cultural Heritage Online (SUCHO). Вітаємо колег і дякуємо за співпрацю, яку мали впродовж останнього року.

Переможці будуть відзначені на церемонії вручення нагород Європейської спадщини 28 вересня в Палаццо дель Сінема у Венеції. Церемонія стане головною подією Європейського саміту культурної спадщини 2023 року, організованого Europa Nostra за підтримки Європейської Комісії, який відбудеться 27-30 вересня у місті всесвітньої спадщини Венеції. 

Також до 28 серпня триває голосування Public Choice Award 2023, за результатами якого переможець отримує винагороду у розмірі 10 000 €. Проголосувати за "Роз/архівування пост/індустрії" можна за посиланням: https://vote.europanostra.org/

#EuropeanHeritageAwards. 

  • img

  • img

Зображення: 

Верхнє: семінар з фотографування териконів у Вест Лотіан, Велика Британія // Вікторія Донован