Міська спадщина: концепції, практики та спадки
Дослідницький фокус

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури. Основна передумова цього фокусу – застосувати довший хронологічний підхід, щоб розглянути розвиток та вплив концепцій спадщини і відповідних практик з часів Радянського Союзу / Радянської України до сьогодення. Вивчення способів сприйняття та управління спадщиною дає можливість дослідити особливості циркуляції, адаптації та взаємних впливів між місцевими та транснаціональними масштабами. Важливо простежити, як саме пов'язані зі спадщиною практики інтегровані у низці установ, у засадах політики та компетентних знаннях. Така контекстуалізація дасть змогу виробити комплексніше та динамічніше розуміння дискурсів і практик спадщини в сучасній Україні та Східній Європі. Дослідження зосереджуються також на питанні про те, як у специфічних радянських та пострадянських умовах різні суб'єкти застосовували різні владні відносини, переговори та полеміку там, де це стосувалося вибору, збереження, використання і просування спадщини. Ми цікавимося тим, як вплинули на формування культурної спадщини інституціоналізація і професіоналізація, а також тим, як у різні радянські та пострадянські періоди переглядалися різні нашарування минулого (місцеві, регіональні, імперські, національні, транснаціональні). Зрештою, вибір хронологічних рамок піднімає питання про те, як ставилися до різноманітності й однорідності не лише до та після 1989/1991 рр., а й упродовж тривалішого періоду – другої половини ХХ ст. та початку ХХІ ст.

Для цієї теми досліджень характерна неабияка практична значущість. Незважаючи на те, що географія досліджень не обмежена Львовом, саме у цьому місті відбуваються спільні дискусії, здійснюються практичні проекти й оприлюднюються практичні формати. Таким чином, вибудовуються мости між теоретичними дослідженнями і практикою.  З моменту створення Центру міська спадщина була одним із основних напрямків нашої роботи, як область досліджень і як тема для громадських проектів. Центр започаткував і організував декілька ініціатив, присвячених особливостям пов'язаних зі спадщиною практик та історії спадщини у Львові й загалом у Східній та Центральній Європі. Одним із прикладів нашого зацікавлення тематикою міської спадщини як на науковому, так і на практичному рівні є те, що у 2008 р. на міжнародній конференції "Єврейська спадщина та історія у Центральній і Східній Європі", яку проводив Центр, зародилася ініціатива, присвячена вшануванню пам'яті та маркуванню пам'яток єврейської історії і спадщини у Львові. За кілька років вона перетворилася на "Простір синагог", що охоплює проекти, спрямовані на консервацію та маркування місць, де у Львові розташовувалися дві синагоги і бет-гамідраш. Цей проект реалізується у співпраці з Львівською міською радою та німецькою Організацією міжнародного співробітництва (GIZ).

Зображення

Верхнє: Джейсон Франциско, проект "Незавершена пам'ять: єврейська спадщина та Голокост у Східній Галичині" для постійної експозиції Галицького єврейського музею, Краків

Дослідницькі проекти:


Інші дослідницькі фокуси

Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.

Детальніше
Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.

Детальніше