Плановий урбанізм у соціалізмі і поза ним
Дослідницький фокус

Плановий урбанізм у соціалізмі і поза ним

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму. Ці міські простори сформувалися внаслідок досвіду й уяви різних дійових осіб, а вплив спадщини планового урбанізму вийшов поза межі соціалізму. Вказана тема поєднує в собі три дослідницькі проекти і започаткувала співпрацю й обмін між соціологами, істориками архітектури та містобудівниками. Ця співпраця дозволяє об'єднати дослідження побудованого середовища й архітектури з соціологічною перспективою міського досвіду й уяви. Хронологічний масштаб від пізнього соціалістичного періоду до наших днів створює динамічнішу картину, що виходить за межі стандартного поділу на соціалістичний і постсоціалістичний періоди. Ми зосереджуємо увагу на зрушенні з того місця, яке уявляли планувальники, і його поточному повсякденному житті, а також на зв'язку між архітектурним середовищем та соціальними структурами.

Два конкретні дослідження були обрані як перший етап у рамках загального дослідження цієї тематики з можливістю подальшого розширення. Перше дослідження пов'язане з найбільшим плановим районом Львова – Сиховом. Це дослідження розроблено як інтердисциплінарний соціологічний, архітектурний та містобудівний проект. Такий підхід застосовуватиметься для вивчення інших великих планових районів України, Польщі та Швеції, яке дасть змогу зробити відповідні глобальні порівняння щодо майбутнього планових районів. Другим прикладом є місто Славутич, заплановане і побудоване в надзвичайних умовах після Чорнобиля та в контексті політичних перетворень в СРСР. Вивчення Славутича, "останнього планового радянського міста", дає унікальну можливість переглянути і прозондувати межі сприйняття архітекторів, містобудівників та чиновників у радянському місті. Славутич – це не тільки атомґрад, що виник після катастрофи, а й соціалістичне, а тепер уже й постсоціалістичне місто, що відображає соціальні та політичні перетворення недавнього минулого.

Дослідницькі проекти:


Інші дослідницькі фокуси

Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше