Lwów, לעמבערג‎, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не)пережило

Lwów, לעמבערג‎, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не)пережило

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

березень-грудень 2018

Львів

Я заплющив очі, щоби не бачити смерті моїх братів, синів мого міста...
Як їх мордують кати і як вони гинуть злою і жорстокою смертю...
І я заплющив очі і покликав місто моє, щоби постало переді мною,
моє місто і всі його мешканці, і всі його синагоги..
Один за одним люди мого міста почали зникати.
А я не побіг за ними, адже я знав, що людські думки не сягають того місця,
куди вони йдуть.

Шмуель Йосеф Агнон

Шмуель Йосеф Агнон мав повне право назвати своїм не одне місто, і Львів у їх числі. Він написав ці рядки через тридцять років після того як єврейський, власне його, Львів спопелів у полум’ї Голокосту. Третина міського населення була вбита в розстрільних ямах Лисиницького лісу, газових камерах Белжецу чи бараках на Янівській, ті ж хто залишився в живих – і євреї, і їх неєврейські сусіди – були приречені ще довго гоїти рани, приховувати пережите від інших та самих себе, спілкуватись мовами прокльонів і вдячності. Паралельно змінювався міський пейзаж, затирались сліди життя і загибелі єврейської громади, перейменовувались та руйнувались вулиці, площі, будівлі, вражені метастазами екстремального насильства, так, наче, можна не здригнутись від слова "Янівська" – не просто одна з вулиць, але місце табору примусових робіт, умови в якому колишні в’язні порівнювали з нацистськими концтаборами. Примус до забуття – теж складова Голокосту у Львові, а збереження пам’яті про тих, кого намагались назавжди викреслити з історії міста – не тільки спротив ненависництву, а й виклик для сучасних мешканців.

У 2018 році низка інституцій об’єдналась для проведення меморіальних заходів, зосереджених на травматичній темі Голокосту львівських євреїв, у спробі запропонувати академічні, мистецькі, комемораційні лінзи для того, аби роздивитись місто, яке (не)пережило.

Імпульсом для такої програми стала 75-та річниця ліквідації гетто та Янівського табору і потреба у розмові і рефлексії про складну історію місто у Другій світовій і в час Голокосту. Тематично програма охоплюватиме історії переслідування та масового вбивства євреїв-мешканців міста та примусово переселених до табору та гетто евреїв-мешканців окупаційного Дистрикту Галичини. Програма також включатиме теми, пов’язані з окупаційною політикою, терором та геноцидом, поставами та виборами місцевих мешканців та свідків, а також актуальних питань комеморативних практик та пам’ятті про Другу світову і Голокост в сучасному Львові.

Програма "Lwów, לעמבערג‎, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не) пережило. Меморіальні заходи до 75-ї річниці ліквідації гетто та Янівського концтабору у Львові" об’єднує різні академічні та культурні інституції Львова та пропонує широкій аудиторії різні формати залучення: від лекцій, дискусій, розмов до виставок, кінопоказів, вистав та концертів.

Координує проект Музей "Територія Терору"

За участі Центру міської історії

Партнери:
Львівська міська рада
Всеукраїнський єврейський благодійний Фонд "Хесед – Ар’є"
Благодійний фонд Брей Бріт "Леополіс" імені Еміля Домбергера
Львівський будинок органної та камерної музики

Окремі події у співпраці:
Львів – місто літератури
Факультет культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка
Ізраїльські друзі України
Австрійсько-український центр співробітництва в галузі науки і культури у Львові (OeAD Cooperation Office Lviv)

Зображення

Галерея: Ірина Середа, Роман Балук