Вулицями втраченого дитинства: Лешек Аллерханд і Голокост у Львові

Вулицями втраченого дитинства: Лешек Аллерханд і Голокост у Львові

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

6 вересня 2018 / 17.30

"...Не дано мені було пережити тут перші юнацькі пристрасті і захоплення, далеко було до здійснення моїх надій і планів. Львів залишився для мене містом забав у пісочниці, каруселей, коників-гойдалок, безрадної опіки моїх гувернанток, місцем вуличних бійок з колегами,
з яких я не раз виходив з підбитим оком. Був місцем мого замордованого дитинства.
Люблю це місто".

Лешек Аллерханд

Лешек Аллерханд народився у 1931 році у Львові у родині єврейсько-польської інтелігенції. Безтурботне, щасливе дитинство жорстоко перервала нацистська окупація - його батько Йоахім та дідусь, відомий професор права Маурицій Аллерханд, втратили роботу у Львівському університеті, родинне помешкання було конфісковано, а восени 1942 року Аллерхандів примусово виселили до гетто. За збігом обставин Лешеку та його батькам вдалось втекти. Разом із матір’ю, хлопчик був змушений більше двох років переховуватись у Львові та утікати від переслідувань, змінюючи місця схову. Знайомі вулиці рідного міста приховували безліч пасток, стали місцем постійного паралізуючого страху і крихкої надії на порятунок. Із понад 35-особової родини Аллерхандів війну пережили лише 13-річний Лешек, його мама і тато - рідкісний, майже унікальний випадок коли врятувались і дитина, і її батьки.

Міська прогулянка розповість про місця життя, переховування, порятунку і загибелі родини Аллерхандів у Львові на тлі історії міста у 1920-40-х роках. Особливим фокусом буде дитячий досвід війни та екстремального насилля, котрий неможливо передати, але можливо наблизити - через особисті спогади та свідчення того часу.

Прогулянку проведе 

post picture

Анна Чеботарьова

соціологиня, дослідниця в Університеті Сен Галена та у Центрі міської історії (проекти “Регіон, нація та інше”, “Місця єврейської історії у Львові”).

Кількість учасників прогулянки обмежена. Необхідна реєстрація. 

Прогулянка відбудеться в межах Європейських днів єврейської культури. Подія є частиною програми Lwów, לעמבערג‎, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не) пережило.

Зображення

Верхнє: Під час промови на відкритті Простору Синагог 4 вересня 2016 р. Лешек Аллерганд вказує на будинок, в якому він жив / Ірина Середа

Галерея: Ірина Середа