Як суспільства пам’ятають? Історія і ритуали вшанування Другої світової у Львові

Як суспільства пам’ятають? Історія і ритуали вшанування Другої світової у Львові

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

12.6.2018, 18:00

Меморіальний музей "Територія Терору" (Просп. В. Чорновола, 45)

Запрошуємо на прем’єру фільму "Де-фак-то" і дискусію.

"Де-фак-то" - це документальний фільм про поводження з історією та її переосмислення у суспільстві "пост-факту". У формі календаря фільм показує низку різних політичних, соціальних та етнічних груп Львова, які відзначають і вшановують різні події Другої світової війни. Наголос зроблено на формальній мові та перформативності цих щорічних ритуалів. Незважаючи на всю серйозність історичних подій, які вшановуються, накладання різних смислових шарів іноді веде до ненавмисних комічних ефектів. Цей проект показує складне співіснування взаємно суперечних реальностей у одному пострадянському місті. Через історичні події глядач занурюється у регіональні конфлікти та колективне несвідоме.

Фільм було знято у Львові у 2016-2017 рр. Це результат співпраці між мисткинею Єкатериною Шапіро-Обермаєр та історикинею Александрою Вахтер (Відень) (спільний проект "Львів. Музей війни").

Тривалість фільму: 32 хв.

Після показу запрошуємо долучитися до дискусії зі співавторками фільму та істориками Ігорем Дерев’яним, Іриною Склокіною та Андрієм Усачем.
Мови: українська, російська.

Подія відбувається в межах програми "Lwów, לעמבערג‎, Львів, Lemberg’43: Місто, яке (не)пережило" - це серія меморіальних заходів до 75-ої річниці ліквідації гетто та Янівського концтабору у Львові. Впродовж березня-листопада 2018 року в місті відбуватимуться лекції, виставки, меморіальні концерти. Програма відбувається за підтримки Львівської міської ради та у співпраці дослідницьких, музейних та культурних організацій міста: Меморіальнй музей тоталітарних режимів "Територія терору", Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Благодійний фонд Хесед-Арьє, Львівський будинок органної та камерної музики, Музична аґенція Collegium Musicum, Програма єврейських студій УКУ, Благодійний фонд Бней Бріт "Леополіс" імені Еміля Домбергера.

Александра Вахтер

історикиня, PhD, дослідниця в Інституті сучасної історії Віденського університету. У 2014 р. захистила у Лондоні дисертацію “Останні герої Ленінграда. Життєві стратегії блокадників у радянському і пострадянському суспільствах”. Брала участь у кількох дослідницьких проектах, у тому числі з історії радянської модерністичної архітектури та історії управління водними шляхами у Австрії перш. пол. ХХ ст.

Єкатерина Шапіро-Обермаєр

мисткиня, з 2010 р. учасниця низки виставкових і дослідницьких проектів у галузі візуальних мистецтв і відео-арту. З 2017 р. навчається на PhD програмі в Академії мистецтв у Відні з дослідницькою темою “Перформативні форми вираження культури пам’яті на пострадянському просторі, на прикладі міста Львів, Україна”. Разом з Александрою Вахтер і Катариною Ріхтер є співавторкою книжки “Радянський модернізм, 1955-1991. Невідома історія”.

Подія проходить у співпраці з Меморіальним музеєм тоталітарних режимів та Австрійсько-українським центром співробітництва в галузі науки і культури у Львові (OeAD Cooperation Office Lviv)

Зображення

Верхнє: Фрагмент фільму "Де-фак-то", 2017

Галерея: Меморіальний музей тоталітарних режимів "Територія Терору"