Історичні культури в процесі змін: узгодження пам’яті, історії і ідентичності в сучасній Центрально-Східній Європі
Дослідницька тема: Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Історичні культури в процесі змін: узгодження пам’яті, історії і ідентичності в сучасній Центрально-Східній Європі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Софія Дяк, Др. Наталя Отріщенко, Др. Василь Расевич, Др. Ірина Склокіна

Дослідження зосередилося на трансформаціях історичних культур Польщі й України, що відбулися за останні два десятиліття. Воно мало на меті з’ясувати структуру, зміст та внутрішні механізми, які діють у сферах історичного виробництва і культурної спадщини. Проект враховував перспективи різних дієвців цього поля: експертів/ок й інституцій, що творять історичне знання, медіа, які його транслюють, освіти, яка його систематично передає між поколіннями, громадян і громадянок обох країн, які в різний спосіб взаємодіють із минулим. Дослідження фокусувалося на тому, як політика в цих країнах використовує образи минулого для отримання суспільної підтримки, легітимації або делегітимізації політичного порядку. Нарешті, ми прагнули зрозуміти, які є розбіжності та схожості між історичними культурами Польщі та України у більш широкому порівняльному контексті Центрально-Східної Європи.

Задля вивчення масштабів людської участі в тому, що ми можемо назвати "повсякденним функціонуванням історії", у 2018 році ми провели репрезентативні соціологічні опитування в обох країнах. Аби зрозуміти те, який історичний канон відображається у шкільній програмі – одному з найважливіших просторів, де держава маніфестує власне ставлення до минулого, – ми аналізували підручники та записували фокус групові дискусії з вчителями історії у восьми українських і восьми польських містах і містечках. Окремо ми проводили експертні інтерв'ю й працювали з кейсами історичних містечок – своєрідними "лабораторіями", де переплітаються політики різних дієвців й інституцій.

Важливою складовою проекту було вивчення функціонування образів із минулого в публічній сфері. Ми провели аналіз засобів масової інформації, онлайн-платформ, а також публічних та наукових дискурсів, які функціонують в обох країнах. Відтак, дослідження поєднувало множинні перспективи – від "заглибленості" у минуле громадян і громадянок обох країн до академічних історичних дискусій науковців, від поширення образів минулого в медіа до їхньої інструменталізації політичною сферою – і пропонувало методологію для аналізу історичної культури як цілісності.

Проект організований в рамках конкурсу OPUS Польського національного центру науки (UMO-2016/21/B/HS3/03415). Його проводили Collegium Civitas у співпраці з Інститутом політичних досліджень Польської академії наук. Керівник проекту: др. габ. Томаш Стриєк, проф. Інституту політичних студій ПАН. Період реалізації - 2017-2021 рр. Більш детальну інформацію про дослідження можна знайти на сайті: https://www.historical-cultures.eu/

Пов’язані публікації та презентації

The Politics of Memory in Poland and Ukraine: From Reconciliation to De-Conciliation. Eds. Tomasz Stryjek, Joanna Konieczna-Sałamatin. Routledge, 2021. https://www.routledge.com/The-Politics-of-Memory-in-Poland-and-Ukraine-From-Reconciliation-to-De-Conciliation/Stryjek-Konieczna-Salamatin/p/book/9780367861728.

Kultury historyczne Polski i Ukrainy. O źródłach nieporozumienia między sąsiadami. Red. Tomasz Stryjek, Volodymyr Sklokin. ISP PAN – Scholar, Warszawa 2021. https://scholar.com.pl/pl/glowna/4245-kultury-historyczne-polski-i-ukrainy.html Книга доступна у бібліотеці Центру.

Dyskurs historyczny w mediach masowych. Reprezentacje przeszłości w polskiej i ukraińskiej sferze medialnej. Red. Barbara Markowska. ISP PAN – CC – Scholar, Warszawa 2021. https://scholar.com.pl/pl/glowna/4237-dyskurs-historyczny-w-mediach-masowych.html Книга доступна у бібліотеці Центру.

Marek Wojnar, Walka o pamięć czy instrumentalizacja historii: intelektualiści wobec polityki pamięci w III Rzeczypospolitej i na UkrainieISP PAN, Warszawa 2021. https://wydawnictwo.isppan.waw.pl/produkt/walka-o-pamiec-czy-instrumentalizacja-historii-intelektualisci-wobec-polityki-pamieci-w-iii-rzeczypospolitej-i-na-ukrainie/

Звіт за результатами кількісного соціологічного дослідження, проведеного у Польщі та в Україні у 2018 році: українською, польською, англійською.

Пов’язані події

Історичні культури Польщі та України: про джерела (не)порозуміння між сусідами

Зображення

Верхнє: Відкриття фотовиставки Тадеуша Рольке "Завтра буде краще," Євген Червоний, 2016.



Інші дослідницькі фокуси

Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.

Детальніше
Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.

Детальніше