Кіноаматори проти ЦРУ. Кінопоказ

Кіноаматори проти ЦРУ. Кінопоказ

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

19.9.2021, 16:00

Конференц-зал Центру міської історії

Запрошуємо на кінопоказ ігрових аматорських фільмів "Кіноаматори проти ЦРУ".

Шпигунські сюжети, розвідка, історії про агентів, бойовики та пригоди на межі з криміналом — все це було поширеною темою в радянських ігрових аматорських фільмах 1970-1980-х років та відголоском популярної культури часів Холодної війни. 

Такі роботи — це зазвичай комедії, які створювали заради розваги у вузькому колі близьких друзів. Попри обмеженість засобів виробництва, відсутність реквізиту, бюджетів, звукозапису тощо, автори знаходили власні творчі способи подолати ці перепони і самовиразитися. Здавалось би примітивні роботи з погляду кінематографу часто містять неочікувані приховані зв'язки і діалог з професійним кіно та культурним дискурсом загалом. Основним інструментом, який дозволяв тримати увагу та доносити повідомлення глядачам, став гумор, а пародія способом деконструкції усталених шаблонів та офіціозу.  

Фільми, які ми переглянемо з коментарем, були віднайдені та є частиною колекції Міського медіаархіву Центру. 

 • Олександр Чернов, Вася Ригель проти ЦРУ, 1981, 20 хвилин
  Молодий радянський інженер потрапляє у халепу – на роботі йому довірили таємницю і тепер, щоб викрасти секретну технологію, його переслідують іноземні агенти. Чи вдасться Васі втекти від шпигунів та захистити розробку? Хоч робота без звуку, дефектив інтригує глядачів від початку до кінця. Цей фільм було знято під час робочого дня за участі колективу Металургійного інституту у Маріуполі спеціально для показу працівникам на святкуванні Нового року.
 • Сергій Пащенко, Борода, 1978, 6 хвилин
  Підставою для цієї стрічки стало те, що автора діймали на роботі старші колеги, аби він зголив бороду. Щоб не марнувати нагоди, він вирішив позбутися важливої частини свого іміджу з гідністю і зняв про це фільм. Дивовижна фантазія кіноаматора вилилась у неочікуваний, сюрреалістичний сюжет та цікаві експерименти з можливостями кінозйомки. Для перегляду своїх фільмів автор зазвичай спеціально підбирав джазові музичні композиції.
 • Володимир Дуда, Той славний Павло, 19 хвилин
  Молодий музикант Львівської філармонії Володимир Дуда у 1970-х роках зняв жартівливий фільм про свого друга під назвою "Той славний Павло". Сюжет розгортається навколо напруженої дилеми чоловіка, який розривається поміж двох своїх захоплень – гри на органі та військової авіації. Фільм став подарунком для друга в день його весілля, і саме весільними зйомками завершується сюжет.
 • Орест Бачмага, Пепе, сер. 1970-х, 9 хвилин
  Епічна комедія про велосипедиста та допінг, до зйомок якої автор залучив своїх товаришів та сусідів. Попри розважальний характер, над стрічкою довелось ретельно попрацювати і підготуватися: продумати сценарій, реквізит та місця зйомок, які відбувались у лісі поруч з Винниками. Фільм доповнений музикою, яку написала Регіна Железнякова (Regina Collage).
 • Сергій Пащенко, Огірки, кінець 1970-тих, 5 хвилин
  Детектив, що розповідає про родинну таємницю, – рецепт квашених огірків, який намагаються викрасти іноземні агенти. Натхненням для такого сюжету стала тогочасна популярна культура. Мотив про секрети, на які зазіхають чужинці, був, мабуть, найпопулярнішим в ігрових аматорських фільмах. Знімання фільму перетворилося на справжню сімейну розвагу поруч з оселею. Адже до нього були залучені три покоління – діти, батьки, онуки і навіть домашні улюбленці.

Щоб відвідати кінопоказ, будь ласка, зареєструйтесь.

Вже від 22 вересня по 3 жовтня програма "Кіноаматори проти ЦРУ" буде постійно демонструватись у кінозалі на виставці "Суспільство з кіноапаратом".

Кінопоказ є частиною публічної програми до виставки "Суспільство з кіноапаратом", якою запрошуємо зазирнути у світ кіноаматорства та хочемо поділитися історією цього явища, показати унікальні, раніше небачені матеріали. А також привернути увагу й актуалізувати розмову про важливість збереження спадщини кіноаматорів.

Години роботи

 • середа – п'ятниця з 12.00 до 19.00
 • субота та неділя з 12.00 до 18.00
  вхід вільний

Виставка та супровідна публічна програма до неї реалізовується в межах проєкту "Суспільство з кіноапаратом: історії візуальних режимів та практик творення в Україні" за підтримки Українського культурного фонду.

 • img

 • img

Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.

Зображення

Верхнє: Кадр з фільму Олександра Чернова "Вася Ригель проти ЦРУ" // колекція Міського медіаархіву Центру міської історії

Галерея: Богдан Ємець