Кіноаматорство у Радянському Союзі: культура та індустрія

Кіноаматорство у Радянському Союзі: культура та індустрія

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Марія Віноградова

New York University, USA

4.11.2021, 18:30

online / zoom / youtube

Запрошуємо на лекцію Марії Віноградової "Кіноаматорство у Радянському Союзі: культура та індустрія", якою продовжуємо публічну програму до виставки "Суспільство з кіноапаратом".

Озираючись на свою кар'єру, документаліст Дзиґа Вертов писав: "Я все життя будував локомотив, але так і не зміг створити для нього широку мережу рейок" [1]. У цих словах він мав на увазі відсутність інфраструктури, яка б дозволила йому розширити та підтримувати його проєкт побудови мережі "кіно-очей" у межах країни, який Вертов розпочав у 1920-х роках.

Становлення  і розвиток концепції "кіно-ока" розпочався в СРСР наприкінці 1950-х років, ініційований групою ентузіастів-професіоналів у кіно, і хронологічно збігався з періодом "хрущовської відлиги". Посилаючись на успіхи аматорів, чиї фільми були добре сприйняті глядачами, кінопрофесіонали виступали за створення інфраструктури для широкого розвитку руху. Як і Вертов раніше, прихильники руху аматорського кіно наприкінці 1950-1960-х років говорили про необхідність поставити його "на радянські, державні, громадські рейки". З цією метою Спілка кінематографістів, заснована в 1957 році, створила секцію аматорського кіно.

У лекції хочу окреслити культуру аматорського кіно в СРСР, висвітлюючи й фільми, і матеріальну інфраструктуру, завдяки якій кіноаматорство стало масовим явищем.

Подія відбудеться онлайн-платформі zoom.

Робочі мови: українська, англійська; передбачено синхронний переклад.

post picture

Марія Віноградова

Історикиня кіно та медіа, спеціалізується на дослідженні радянської кінокультури, зокрема, документального та аматорського кіно: їх створення, розповсюдження, тиражування. Зараз працює над книгою “На рейках: історія радянського аматорського кіно (1957-1991)” / “On the Public Rails: A History of Soviet Amateur Filmmaking (1957-1991)”. Її дослідження двічі підтримали стипендії American Council of Learned Societies fellowships. Читала курси з історії кіно, теорії та методів дослідження в Інституті Пратта та Бруклінському коледжі. Продюсувала “The Village Detective: A Song Cycle” (2021, 81 хв.), експериментальний документальний фільм про радянського актора Михайла Жарова, режисер Білл Моррісон.

Ця подія реалізовується у межах публічної програми виставки "Суспільство з кіноапаратом" яка запрошує зазирнути у світ кіноаматорства та ділиться історією цього явища, показує унікальні, раніше небачені матеріали. В основі виставки – колекція аматорських фільмів з приватних збірок, яка була зібрана впродовж останніх десяти років Міським медіаархівом Центру міської історії.

[1] As quoted in Sergei Drobashenko, "Teoreticheskie vzgliady Vertova," in Dziga Vertov, Stat'i, dnevniki, zamysly, ed. Sergei Drobashenko (Moscow: Iskusstvo, 1966), 41. Trasnslation by the author.

Зображення

Верхнє: із вільного доступу