Кіносемінар

Кіносемінар "Нове міщанство в соціалістичних містах"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

14.12.2011

Центр міської історії, Львів

У програмі – перегляд та обговорення комедійної стрічки "Людина з ордером на квартиру" (Польща, 1968 р., реж. Леон Жанно). Кіносемінар відбувався у рамках виставки "Дім: століття змін".

Кінець 1960-х років, соціалістична Польща. Споконвіків найважливіша подія у житті поляка – одруження чи вихід заміж. Шлюб ділить існування на дві половини – до і після. Однак, тепер усе змінилося. Найголовніше, що може з вами статися – це отримання нової квартири. Усе ж інше підпорядковується цій достойній меті. Навіть одруження. Для героя стрічки теж настав епохальний момент – йому обіцяють вручити омріяний ордер. З однією умовою – помешкання призначається для молодої сім’ї. У молодого лікаря є один місяць, аби позбутися свого холостяцького статусу.

Комедійний сюжет чудово передає усі нюанси та деталі такої ситуації – надії, мрії, страхи, проблеми молодої людини, яка готується зайняти своє місце у соціалістичному місті. Якщо ще в 1950-х роках квартира була цінністю сама в собі, то через десятиліття для жителів міст це вже усвідомлений крок. І він несе зі собою конкретні зміни – життя набуває солідності, певності, відповідальності. Це немовби обряд ініціації, який повинен пройти кожен.

Стрічка "Людина з ордером на квартиру" показує перші кроки входження у нову міщанську культуру соцміста. Аби довідатися, як може розгортатися життя соціалістичного міщанина "після квартири" під час кіносемінару обговорювалась також відома радянська стрічка "Іронія долі або з легкою парою", яка, разом з тим, створила необхідний передноворічний настрій.

Зображення

Верхнє: Фрагмент стрічки "Людина з ордером на квартиру" (Польща, 1968 р., реж. Леон Жанно).