Польська авангардна архітектура – Львів 1934 vs Ополе 2004 – зміна способу сприйняття, проектування, створення та використання вілли

Польська авангардна архітектура – Львів 1934 vs Ополе 2004 – зміна способу сприйняття, проектування, створення та використання вілли

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Проф. Романа Цєльонтковська

Ґданська політехніка

15.02.2012

Центр міської історії, Львів

Проф. Цєльонтковська вела мову про два приклади авангардної архітектури. Один з найбільш репрезентативних прикладів модерністичної вілли у Львові – будинок, авторства архітектора Вавжиньца Дайчака, який нічим не поступається зразкам Баухаусу 1930-х років. Історія вілли є особливою, так як може бути особливим свідок історії. З огляду на післявоєнні перебудови, на сьогодні вона не є представлена в опрацюваннях. Проте, вона є об’єктом, який виникав на всіх етапах з повним усвідомленням прийняття і уважності до авангарду з одного боку, з іншого – з великою любов’ю до дому, що проявлялося у віршах та малярських роботах. Окрім цього, цей "об’єкт" був свідком розстрілу професорів на Вулецьких пагорбах у 1941 році.

Іншим об’єктом є сучасний проект від KWKPromes, авторства архітектора Роберта Щенсного. Вілла однозначно спроектована і виконана від першого ескізу до обладнання інтер’єру, прекрасно технічно і матеріально виконана, естетично цілісна – монохроматична, статична в елегантності. Ікона сучасності.

Обидва об’єкти розділяють десятки років. Їх поєднує репрезентативність способу життя, свідомість клієнтів, уважність до авангардизму, майстерність архітекторів. Драматична, складна історія першого є тлом для короткої, прозорої історії другого.

Проф. Романа Цєльонтковська

завідувач кафедри середовищного проектування, архітектурного факультету Ґданської політехніки; архітектор, проектант, критик сучасної архітектури, з 1992 року займається модерністичною архітектурою Львова (автор книжки “Архітектура та урбаністика Львова за часів ІІ Речі Посполитої”, 1998; у співавторстві: “Деталь житлової архітектури Львова ХІХ-ХХ ст.”, 2008); спеціаліст у галузі Планування управління об’єктами-пам’ятками архітектури і охорони спадщини дерев’яної архітектури; член Польського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток та визначних місць ICOMOS, Комітету SBHICOMOS.

Лекція відбулася у рамках програми до виставки "Дім: Століття змін"

  • img