Музейний бум ХХІ століття: культурна еволюція чи данина моді?

Музейний бум ХХІ століття: культурна еволюція чи данина моді?

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Людмила Гордон

Ральф Аппельбаум і партнери, Нью-Йорк

18.7.2017, 18:30

Ресторан "Ратуша" (площа Ринок, 1), Львів

Чому сьогодні, у ХХІ столітті, такими шаленими темпами зростає популярність музеїв? Чим відрізняються сучасні музеї від музеїв минулого? Що сьогодні приваблює нових відвідувачів музеїв – видовищна архітектура чи унікальні артефакти, новизна інтерактивних експонатів чи акції на зразок "Ніч в музеї", а чи змога цілком серйозно поміркувати про непредставлені раніше історичні наративи? Що спільного між численними відкриттями нових музеїв єврейської спадщини у Європі й Америці та бумом музеєбудування в Азії, де, для прикладу, китайський уряд всього за десяток років спорудив понад тисячу нових музеїв?

Ці та інші питання обговорювалися у контексті нового бачення ролі музеїв у суспільстві. Поряд із виконанням своїх основних функцій – збереження і просвітництва – сьогодні музеї стали невід’ємною частиною дедалі активнішого суспільно-економічного життя міста. Саме тому впродовж лекції йшлося про деякі дуже незвичні музеї – від амбітних мегамузеїв, таких як відомий Музей Гуггенгайма в Більбао, до експериментальних мікромузеїв, присвячених конкретній вузькій тематиці, як-от інтригуючий Музей розлучень у Загребі. Зважаючи на те, що в сучасних музеях акцент зміщено з об’єктів експонування на відвідувачів, лекторка розглянула візит до музею через призму емоційного і соціального сприйняття та розповіла про дедалі більший інтерес до того, як переоцінити й по-новому представити кожен елемент музейного досвіду, у тому числі архітектуру і дизайн, підказки для орієнтування, мультимедійні інсталяції, інтерпретації, інклюзивні багатоголосі наративи. Кожен із цих елементів має на меті перетворити візит до музею на важливу та приголомшливу подію і, врешті-решт, привернути увагу більш розмаїтої публіки, а отже, досягти вищої мети – поділитися знаннями із ширшою аудиторією.

post picture

Людмила Гордон

спеціалістка з організації та облаштування музейних виставок і експозицій, дослідниця, яка займається культурною та політичною історією, із понад двадцятирічним стажем роботи над створенням колекцій та експозицій у США, Канаді і в Росії. Останнім часом працює в одному з найбільших у світі музейному проектно-конструкторських бюро “Ральф Аппельбаум і партнери” у Нью-Йорку , де спеціалізується на змістовому і візуальному наративі для декількох нових музеїв, серед яких Єврейський музей і центр толерантності у Москві, Президентський центр імені Бориса Єльцина у Єкатеринбурзі, Канадський музей прав людини у Вінніпегу. До того працювала в Науковій бібліотеці Гарвардського університету в Думбартон-Окс у Вашингтоні, округ Колумбія, опрацьовуючи й систематизовуючи нові надходження до бібліотеки за трьома напрямками досліджень: візантійська, доколумбова й ландшафтна архітектура. На зламі 1990-х років збирала архівні та музейні матеріали про історію політичних утисків в СРСР для “Меморіалу”, історичного та освітнього товариства у Москві. Людмила Гордон має магістерський ступінь з історії та магістерський ступінь з архівування і музеєзнавства.

"Єврейські дні" є публічною програмою для широкої громадськості і пов'язані з двома проектами Центру міської історії: літньою школою про єврейську історію і багатокультурне минуле, яка триває з 2010 року та ініціативою  "Простір Синагог: єврейська історія, спільна спадщина та відповідальність" (у партнерстві з Львівською міською радою та Німецьким товариством міжнародної співпраці GIZ).

Зображення

Верхнє: Музей Гуггенгайма в Більбао

Галерея: Ірина Середа