Як розповідати про єврейську історію у Польщі? Від єврейських колекцій до Музею історії польських євреїв

Як розповідати про єврейську історію у Польщі? Від єврейських колекцій до Музею історії польських євреїв

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Марцін Водзінські

Вроцлавський університет

13.7.2017, 18:30

Ресторан "Ратуша" (площа Ринок, 1), Львів

Сучасні музеї – це "дзеркала, які несуть уздовж битого шляху". Подібно, як і роман XIX століття, вони демонструють, яким бачить і зображає себе людина й суспільство. На лекції йшлося про історію єврейських колекцій і музеїв у Польщі, про їх зв’язок з єврейським життям, минулим і сучасним. Передусім було проаналізовано основні задуми, що передували створенню перших єврейських збірок у Польщі, окреслено причини колекціонування й шляхи їх формування, названо місця їх зосередження. Відтак увагу слухачів лектор перефокусував на проблеми пам’яті про єврейське життя у Польщі після Голокосту, її вшанування, а також на питання єврейської матеріальної і духовної спадщини. Проте основний акцент лекції –  Музей історії польських євреїв, який відкрили у Варшаві у 2014 р. Як він постав, як і чому став таким, яким є сьогодні, з огляду на засадничі принципи, історіографічні аспекти, зважаючи на певні показові індивідуальні рішення? Загалом ми пробували пояснити, як музей сформувався в контексті публічних обговорень єврейської теми та польсько-єврейських відносин у Польщі і в наукових колах, і серед широкого загалу.

post picture

Марцін Водзінські

історик, вивчав польську літературу та історію Сілезії у Вроцлавському університеті, де згодом захистив дисертацію. Від 1996 р. працює викладачем, а потім стає професором Інституту полоністики Вроцлавського університету та директором Дослідницького центру культури і мови польського єврейства у цьому ж університеті. У 1996–1998 роках викладав у Пекінському університеті іноземних студій. Від 2005 р. – директор кафедри єврейських студій Вроцлавського університету. Коло його наукових інтересів охоплює єврейську матеріальну культуру і соціальну історію євреїв у ХІХ столітті в Східній Європі, особливо історію Хасидизму і Хаскали. Опублікував понад 100 статей польською, англійською, французькою і чеською мовами; 10 книг (одну у співавторстві) та є співредактором шести збірників.

"Єврейські дні" є публічною програмою для широкої громадськості і пов'язані з двома проектами Центру міської історії: літньою школою про єврейську історію і багатокультурне минуле, яка триває з 2010 року та ініціативою "Простір Синагог: єврейська історія, спільна спадщина та відповідальність" (у партнерстві з Львівською міською радою та Німецьким товариством міжнародної співпраці GIZ).

Зображення

Верхнє: Музей історії польських євреїв ПОЛІН

Галерея: Ірина Середа