Їсти по-радянськи в кінотекстах 1960 – середини 1980 років

Їсти по-радянськи в кінотекстах 1960 – середини 1980 років

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Олена Стяжкіна

Інститут історії НАН України

19.4.2021, 18:30

online / zoom / youtube

Запрошуємо на онлайн-лекцію Олени Стяжкіної "Їсти по-радянськи в кінотекстах 1960 – середини 1980 років", що є частиною лекційної програми "Гендерні виміри просторів модерності".

У фокусі лекції – радянська їжа в радянському кінематографі середини 1960-1980 років. Радянське кіно створювали в рамках пильного ідеологічного контролю та державної цензури, які, втім, ніколи не торкалися питань, пов’язаних із зображенням харчових практик героїв та героїнь. Це означало, що власне зображення їжі та її споживачів було місцем "суспільної згоди", місцем очевидного та однакового – і для "контролерів", і для митців, і для глядачів – досвіду, навичок та гастрономічної поведінки, в якій – принаймні з близької часової дистанції – неможливо було побачити "ідеологічних мін" чи "викривлень радянської реальності".

Які страви прописували, а відтак називали, режисери і сценаристи для героїв у кадрі? Яке соціальне навантаження мали сюжети, пов’язані із процесом харчування? Як було показано гендерні, вікові та інші відмінності гастрономічних уподобань? Як через аналіз кінообразів можемо говорити про репресивний устрій пізньорадянського суспільства та виявляти протиріччя, яке це суспільство, ймовірно, не усвідомлювало.

Подія буде проходити онлайн на платформі zoom. Щоб долучитись до обговорення, будь ласка, зареєструйтесь.

Також буде доступна онлайн трансляція на Youtube.

post picture

Олена Стяжкіна

Докторка історичних наук, професорка, наукова співробітниця відділу історії України другої половини ХХ століття Інституту історії НАН України, членка Української асоціації дослідниць жіночої історії.

Серія онлайн-лекцій та дискусій "Гендерні виміри просторів модерності" організована у співпраці Центру міської історії з Українською асоціацією дослідниць жіночої історії за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ–Україна.

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Стоп-кадр з фільму "За сімейними обставинами" (1978, Алєксєй Корєнєв)

Портрет: Зарема Ялибойлю