Телеграм-архів війни
березень 2022 – дотепер
Ми документуємо те, як українці дізнаються, проживають та діляться через Телеграм свідченнями про війну. Це екстренне архівування (emergency archiving) має на меті зібрати та впорядкувати інформаційні потоки, які можуть швидко зникнути через свою нетривку цифрову природу. Ми готуємо архів, який допоможе нам говорити про війну, коли ми зможемо говорити про неї в минулому часі.
ЩО ТАКЕ ТЕЛЕГРАМ-АРХІВ ВІЙНИ?
Ми документуємо, як українці дізнаються, проживають та діляться у Телеграмі свідченнями про війну. Ми зберігаємо на наших серверах потоки повідомлень та аудіовізуального контенту з переважно українських каналів та чатів, опублікованих з 24 лютого 2022 року. Після опрацювання та структурування матеріалів, буде створена та опублікована архівна колекція про війну.
ЩО Є В АРХІВІ?
Спектр заархівованих каналів та чатів дуже широкий: локальні та всеукраїнські волонтерські групи для координування гуманітарної допомоги, чати евакуації, пошуку житла, повідомлення про зниклих безвісти, інформування про повітряні тривоги, міські канали та місцеві проблеми в районах бойових дій та на окупованих територіях, персональні щоденники, блоги та мистецькі рефлексії, гумор та меми, експертна аналітика, документування перебігу бойових дій та знищень, політичні спільноти, повідомлення органів місцевої та центральної влади, збройних сил, ЗМІ, а також російська урядова пропаганда та проросійські канали і чати.
Телеграм не лише відображає перебіг війни — тут теж тривають бойові дії. Із перших днів вторгнення саме на цій платформі був створений чат-бот для того, аби населення повідомляло ЗСУ про переміщення та позиції російських військових. Окрім того, білоруські активісти регулярно моніторять дії російських військових у Білорусі та повідомляють про повітряні атаки на Україну. З іншого боку, Телеграм активно використовують для проведення інформаційних та пропагандистських кампаній, а також координації кібератак, публікації здобутих баз даних та персональної інформації.
До нашого архіву потрапляють усі текстові та голосові повідомлення, зображення, аудіо-, відео- та інші типи файлів. Ми вже архівуємо близько 1000 каналів та чатів. Загальний обсяг даних сягає близько 4 терабайт і надалі зростає.
Попри доволі широку рамку, наші фокуси змінюються. Деякі канали ми перестали архівувати, деякі архівуємо з меншою пріоритетністю. Додаються нові тематичні фокуси. Основним пріоритетом є місцеві та галузеві канали і чати, що дозволяють побачити інформаційний ландшафт з перспективи місцевих жителів, а також вийти за розуміння війни як виключно ведення збройних бойових дій чи офіційних та журналістських повідомлень.
ЩО ДАЛІ
Ми поділили роботу над цим архівом у декілька етапів: збереження, впорядкування та удоступнення, інтерпретація.
Оскільки канали зникають (деякі з них не існують вже сьогодні), а соціальні мережі за своєю суттю мають крихку та ефемерну природу, нашим пріоритетом на сьогодні є екстренне архівування — оперативне збереження видимих нам інформаційних потоків про війну.
До наступного етапу належить опрацювання — структурований опис наявних матеріалів, підготовка метаданих, оформлення етичних та юридичних протоколів роботи з архівом, підготовка звіту про сам процес та контекст архівації. Для цього ми плануємо низку методологічних семінарів з експертами у галузі цифрових архівів, веб-архівування, дослідниками соціальних медіа тощо. Під час цих розмов ми сподіваємося випрацювати більш чітке розуміння усіх ризиків та переваг публікації цього архіву.
На третьому етапі нашої роботи ми хочемо підготувати інфраструктуру для роботи з архівом та, можливо, інтерфейс-емулятор Телеграму, який дозволить третім особам отримати доступ та самостійно працювати з матеріалами. Це буде той вимір нашого архіву, який повинен допомогти наблизити людині контекст, в якому вміст каналів був створений. Окрім того, ми роздумуємо над можливістю аналізу та візуалізації зібраних даних. Можливо, для цього ми підготуємо доступ через API чи відкриті набори даних.
Окрім того, ми хочемо започаткувати розмову з дослідниками широкого спектру дисциплін про можливості аналізу та інтерпретації зібраного в цьому архіві матеріалу. Нам цікаво організувати серію подій, де ми зможемо представити контекст створення архіву, його вміст, а також обговорити напрямки дослідження з перспективи низки соціальних та гуманітарних дисциплін, а також мистецьких практик.
УЧАСНИКИ
Усі учасники цього архівного проекту, окрім працівників Центру міської історії, походять з окупованих раніше територій або ж змушені були покинути свій дім з початком повномасштабного російського вторгнення. Їхнє професійне запліччя походить з історичних дисциплін, журналістики та медіакомунікацій. З міркувань безпеки, ми вирішили поки що не розповідати про них більш детально.
Куратор проекту: Тарас Назарук
ПАРТНЕРИ ТА ПІДТРИМКА
Ми вдячні Niels Brügger (Aarhus University, NetLab), Anders Klindt Myrvoll (Netarkivet), Olga Hołownia та учасникам мережі International Internet Preservation Consortium, Marcin Wilkowski (Centrum Kompetencji Cyfrowych UW), Geert Lovink (Institute of Network Cultures) Marc Tuters, Stijn Peeters (Digital Methods Initiative, University of Amsterdam), Maciej Maryl (Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN), Maria Drabczyk (Centrum Cyfrowe), Ad Pollé (Europeana), Migle Bareikyte, Tatjana Seitz (Universität Siegen), Valerie Schafer, Lars Wieneke (C2DH, University of Luxembourg), Антону Міщуку, Миколі Махортиху (University of Bern) за цінні прямі та опосередковані поради, рекомендації та консультування.
Фінансова підтримка: Center for Governance and Culture in Europe (University of St. Gallen), NEP4DISSENT, Körber Stiftung.
Інфраструктурна підтримка: Save the Ukraine Monuments (4CH Project), Amazon Web Services, Digital Methods Initiative (University of Amsterdam)
Публікації:
- ZZF Podcast (April 13, 2022)
- Deutschlandfunk Kultur (April 20, 2022)
- Mediapart.fr (May 6, 2022)
- MayDay Magazine (May 9, 2022, друк)
- Детектор медіа (May 20, 2023)
- International Internet Preservation Consortium Blog (July 21, 2022)
- Sociologica, International Journal for Sociological Debate (October 2022)
Презентації проєкту:
- Preserving the Now! Mediating memories and archiving experiences in Ukraine , NECS, 09.03.2022
- Preserving the Now! Emergency Web Archiving as a Way to Survive and Resist the War in Ukraine , University of Giessen, 03.05.202
- Memory Under Fire. Archiving and Data Practices during War , University of Siegen, 23.05.2022
- Witnessing the Now, workshop by German Historical Institute Warsaw, 27.05.2022
- IIPC Webinar: Web Archiving the War in Ukraine , 31.08.2022
- On the Telegram Archive of War at "Migration, Mobility and Displacement in the Black Sea Region", Annual Conference of the Center for Governance and Culture in Europe at the University of St. Gallen, Tbilisi, 13.09.2022
Серія онлайн-семінарів:
Організована у червні-липні 2022 року Університетом Берна у співпраці з Центром міської історії та Університетом Цюриха (більше деталей за посиланням)
Дослідницькі проекти
Інші дослідницькі фокуси

Міста, війни та відновлення
Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.
Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки
Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.
Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті
Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.
Детальніше
Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність
У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.
Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого
Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.
Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту
Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.
Детальніше