Документуючи катастрофи: архівування цифрових історичних свідчень у часи кризи

Документуючи катастрофи: архівування цифрових історичних свідчень у часи кризи

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

жовтень - грудень 2022

online / zoom / youtube

Як документувати кризові події в екстремальних умовах? Що потрібно зробити для того, щоб підготувати архіви до реакції на надзвичайні ситуації? Як спланувати довготермінову перспективу існування ініціатив, що виникли спонтанно та без попередньої підготовки? Як зберігати цифрові за своєю природою джерела, наприклад, групи в Телеграмі, дописи у Фейсбуку чи відео у Тік-Ток? Якою повинна бути дослідницька інфраструктура для цього?

Перелічені питання набувають особливої актуальності у контексті повномасштабного російського вторгнення в Україну. Різноманітні інституційні та приватні ініціативи в Україні та за її межами відреагували на воєнні загрози створенням кризових архівів як форми спротиву чи гуманітарної підтримки. З огляду на приналежність до різних дисциплін та професійного запліччя, ці проєкти охоплюють широкий спектр потреб, мотивацій та методологій документування кризових подій. Зокрема, збереження загроженої спадщини, документування перебігу воєнних дій, розслідування воєнних злочинів, руйнувань та звірств, або ж фіксування множини щоденних практик та воєнних досвідів по всій країні. 

Цьогорічна програма Семінарів з цифрової історії від Центру міської історії пропонує серію подій для обміну думками та обговорення спроб цифрового архівування, які виникли у відповідь на кризові події в Україні та світі. Під час цієї програми ми поділимось власним досвідом цифрового архівування. А також прагнемо дізнатись про досвіди інших подібних архівів та обговорити теоретичні чи методологічні питання, з якими доводиться мати справу. Ми хочемо скористатися цією нагодою, щоби актуалізувати проблему тяглості та сталості архівів соцмереж як історичного джерела, а також поговорити про етичні й правові труднощі, пов'язані зі збереженням персональних даних та чутливого контенту. 

Семінари з цифрової історії Центру міської історії

Обговорюють методологічні, етичні і теоретичні питання створення, збору і аналізу цифрових чи оцифрованих фотографій та відеозаписів як свідчень про минуле та світи, у яких жили чи живуть люди. Також семінари зачіпають питання просвітницького призначення історичних візуальних даних, які використовуються для створення змістовних презентацій і лекцій для різної аудиторії. Мета семінарів — дискусія про існуючі можливості і виклики цифрової історії між дослідниками.

Семінари цифрової історії організовує Центр міської історії за підтримки Центру урядування та культури в Європі Університету Санкт-Галлена.

  • img

  • img

Зображення:

Верхнє: Армія SOS / Facebook-сторінка