Дослідження в контексті насильства та травми

Дослідження в контексті насильства та травми

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

березень — жовтень 2022

online

Щотижневі семінари, скликані доктором Діаною Воннак та доктором Вікторією Донован з Університету Сент-Ендрюс, призначені для підтримки поточного дослідницького проекту "5:00, 24.02.22. Свідчення війни" зі збору свідчень про війну, переміщення та стратегії вирішення проблем людей, які постраждали внаслідок ескалації війни Росії в Україні. Семінари об'єднують міжнародно відомих вчених, запрошуючи їх поділитися досвідом проведення досліджень у зонах конфліктів, жорстоких соціальних контекстах, із стресованими або травмованими учасниками або в місцях, сильно постраждалих від наслідків збройного конфлікту. На основі власної роботи та практики досліджень для осмислення методологічних, етичних, а також психологічних викликів, неминучих при такій роботі для дослідника та учасника дослідження, запрошені вчені безпосередньо беруть участь у програмі документування. Команда Університету Сент-Ендрюс надає додаткову підтримку експертам, організовуючи сесії з огляду досліджень, які доповнюють ці щотижневі серії, де залучені дослідники можуть піднімати питання та визначати сфери, де може стати корисним отримання додаткових порад експертів.

17 березня 2022 року

ЗАХІРА АРАГУЕТЕ / Університет Генуї

Роздуми про роботу з віддаленим спадком насильницького конфлікту, зосереджені на польових роботах, проведених навколо ексгумації людських останків з Громадянської війни в Іспанії та післявоєнного періоду в південно-західному регіоні Естремадура (Іспанія). З акцентом на поняттях збирання доказової бази Арагуете вивчала роль, яку людські останки, документи, залишки війни, усні розповіді та висновки спеціалістів відігравали у побудові нових історій та соціополітичних претензій щодо минулих політичних репресій. На сесії вона розглядає питання довгострокової згоди, захисту учасників та належних практик підтримки психічного здоров'я.

24 березня 2022 року

ІВАНА МАЧЕК / Стокгольмський університет

Коло наукових інтересів Івани - антропологія війни та масового політичного насильства, антропологічні методи дослідження, а нещодавно додалася і психологічна антропологія. Вона проводила дослідження під час війни в Боснії і Герцеговині, результатом цієї роботи стала монографія «Сараєво в облозі: антропологія у воєнний час» (University of Pennsylvania Press, 2009). Її другий проект «Між війною і миром – якісне вивчення шведського досвіду роботи у воєнних зонах» розповідав про шведських фахівців та процес вибору для виконання завдань у воєнній зоні, досвід на місцях (з акцентом на насильство та характер відносин з місцевим населенням та культурою), а також досвід повернення до більш мирної Швеції. Поточний проект «Передача досвіду війни у наступні покоління серед боснійців у Швеції – дослідження з психологічної антропології» вписується в рамки психологічної антропології, намагаючись напрацювати нові методи. Під час своєї сесії вона акцентує на відмінностях між стресом і травмою, а також на проблемах роботи вченого в зоні військових дій, якщо він сам звідти походить.

31 березня 2022 року

НЕРІНА ВАЙСС / FaFo, Норвегія

Вайс працювала з темами, пов'язаними з міграцією, насильством та конфліктами. Вона має великий досвід польової роботи в Туреччині, Норвегії, Данії, на Кіпрі та в Австрії. Вона написала про зустріч між травмованими біженцями та системою прийому в Норвегії та Туреччині, про дітей з відмовою та систему притулку і мобілізацію курдських активістів на війни в Сирії, Туреччині та Іраку. Як антрополог, вона має глибокі знання з якісних методів дослідження, включаючи спостереження з участю, різні методики інтерв'ю та аналізу документів. Вайс цікавиться етикою досліджень і брала участь у кількох проектах, які проводили якісні інтерв'ю з вразливими групами, такими як жертви катувань, а також з дітьми та молоддю, включаючи супроводжуючих дітей з притулку з відмовою, про мобілізацію та радикалізацію. У цій сесії вона зосереджується на втілених наративах, залежності від контексту у обміні досвідом війни та травми, а також на способах формування наративів у відповідь на суспільні очікування та доступні рамки дискурсу.

14 квітня 2022 року

НІКОЛАС БАРНС / Сент-Ендрюс

Ніколас - дослідник, який працює на перетині кримінального та політичного насильства, розглядаючи походження та еволюцію організованих злочинних груп, криміналізоване керівництво, мілітаризацію поліції в Бразилії. У цьому напрямку він опублікував статтю про етику польових досліджень, а також про візуальне мистецтво та його роль у змінах в суспільстві. Він почав досліджувати етнічні конфлікти в Ізраїлі-Палестині та Ірландії, потім переїхав до Бразилії, де жив у Ріо-де-Жанейро та вивчав банди і поліцейське насильство у фавеллах. Він також співпрацював з місцевим фотографом та мистецьким продюсером, щоб розробити виставку про життя у фавелах поза військовими конфліктами.

21 квітня 2022 року

СТІВЕН НАРОН / Єльський університет

Стівен - бібліотекознавець та інформатик, архівіст, директор Єльського відеоархіву свідчень Голокосту імені Фортуноффа. Його професійний досвід пов'язаний з кооперативним, низовим архівуванням, управлінням та використанням великих баз даних. Як директор архіву Фортуноффа, він працює в ширшій дослідницькій спільноті, щоб поділитися доступом до цієї колекції через програму доступу до сайту. Стівен також відповідає за керівництво програмами, такими як збереження та цифровий доступ до колекції; спільні проекти з іншими колекціями свідчень; координвання стипендій та дослідницьких програм; виробництво подкастів, етномузикологічних записів та серії документальних фільмів Архіву.

27 квітня 2022 року

КАССАНДРА ЮІЛЛ / Міський університет Лондона

Кассандра - медична антропологиня. Її робота зосереджена на охороні материнства та послугах по вагітності і пологах, особливо у Сполученому Королівстві, і вона провела етнографічні дослідження щодо підліткового харчування та фізичної активності, сну батьків і немовлят та місця народження. Наразі вона проводить дослідження щодо стимулювання пологів та акушерських відділень і написала про згоду в медикаментозних умовах, стрес та травму в якісних дослідженнях та етику проведення соціально-медичних досліджень у співпраці з нормотворцями. Під час семінару вона розповіла про орієнтацію на інституційні контексти та бюрократії (медичний персонал, політики та наукові дослідники) в контекстах якісних досліджень, а також про боротьбу з несподіваним стресом в різних контекстах інтерв'ю.

10 травня 2022 року

ТАРАС ФЕДІРКО / Університет Сент-Ендрюс

Тарас є соціальним антропологом, науковим співробітником Британської академії в університеті Сент-Ендрюс, працює над темою політекономії війни в Україні. Проводячи якісні та кількісні дослідження з ветеранами, волонтерами та громадськими рухами, що виникли після Майдану, він намагається реконструювати виникнення нової політичної та економічної еліти та шляхи взаємозв'язку її членів, починаючи від націонал-лібералів і закінчуючи ультраправими. Його дослідження також передбачають розуміння мілітаризації суспільства. Раніше він працював над медіа-елітами та питаннями свободи висловлювання в Україні, а також над процесами прийняття рішень та нормотворчості в Британському парламенті. До цього він працював у Кембриджському університеті, а також здобув ступінь доктора філософії в Даремському університеті.

17 травня 2022 року

САДЖАД САФАЕЙ / Інститут соціальної антропології Макса Планка

Саджад — юридичний антрополог, який працював з іранськими шукачами притулку у Франції та досліджував каральні режими в контексті правозахисної діяльності. Працював над емоційними, інтуїтивними, моральними та політико-правовими реакціями на тортури та смертну кару. Наразі він є дослідником-докторантом на кафедрі права та антропології в Інституті соціальної антропології імені Макса Планка в Німеччині. Здебільшого він торкався дилем, які виникають під час проведення інтерв’ю в контексті дослідженняв образу вітчизняного дослідника, громадянина країни із значним політичним гнітом.

24 травня 2022 року

ДЖОШУА КРЕЙЗ / Огляд стрілецької зброї / Лондонська школа економіки

Джошуа Крейз — дослідник і письменник, що зосередився на війні в Південному Судані. Він здобув ступінь доктора філософії в галузі соціальної антропології в Університеті Берклі і викладав в Університеті Чикаго і в Science-Po. Наразі він є науковим співробітником дослідження стрілецької зброї, асоційованим науковим співробітником Лондонської школи економіки. Його проект архівування, що стосується документів УВКБ ООН, виставлявся у Новому музеї Нью-Йорка. Він працював з біженцями, представляв комплексні звіти про сектор безпеки Судану, брав інтерв'ю у ополченців та воєначальників, і в даний час пише нехудожню книгу для Фіцкарральдо Едишинз, потрапивши у їхній минулорічний попередній відбір нагороди за есе.

31 травня 2022 року

ЕРІН ДЖЕССЕ / Університет Глазго

Ерін — усна історикиня, яка займається дослідженнями війни, ґендерної історії та глобальної історії. У своїй роботі вона використовує усно-історичні, архівні та етнографічні методи, та працює з різноманітним досвідом людей щодо геноциду та пов'язаних з ним масових звірств, особливо в Руанді, де вона провела понда десять років, тісно співпрацюючи з руандійцями з різних соціально-економічних, регіональних, релігійних та політичних верств. Ще один її проект аналізує колоніальну епоху та сучасні усні традиції, щоб посилити внесок жінок в руандійську історію з моменту виникнення королівства Ньїгінья в XVI столітті. Третій проект вивчає етичні та методологічні проблеми, з якими стикаються якісні дослідники, досліджуючи політичне насильство себе в країні чи за кордоном. Її монографія «Домовленості про геноцид в Руанді: політика історії» (2017) була опублікована Palgrave Macmillan 's Studies, і нещодавно вона редагувала збірку про дослідження зі злочинцями.

14 червня 2022 року

АННА ВИЛЕГАЛА / Інститут філософії та соціології, Польська академія наук

Анна здобула ступінь доктора соціології в Вищій школі соціальних досліджень, Варшава (Польща). Коло наукових інтересів включає біографічну та колективну пам'ять, методологію усної історії, дослідження Голокосту, українознавство. Під час семінару Анна розглянула досвід проекту, який вона координувала, «Соціальна антропологія заповнення порожнечі: Польща та Україна після Другої світової війни». Інтерв'ю, проведені в рамках цієї ініціативи, показують, як заповнювалася порожнеча після того, як соціальні групи (наприклад, землевласники, заможні селяни), представники етнічних спільнот (євреї, поляки, українці) та професійних груп (наприклад, взуттєвики, фармацевти, лікарі або, ширше, ремісники, інтелігенція) були виселені війною та післявоєнними змінами. Анна описала численні ситуації, коли втілювалась владна динаміка та ставав помітним особистий інтерес дослідника.

28 червня 2022 року

ДЕБОРА ДЖОНС / Інститут соціальної антропології Макса Планка, Німеччина

Дебора — лінгвістична антропологиня, наразі пише книгу про мову та насильство в Україні. Захистила дисертацію PhD в Мічиганському університеті. Відтоді вона є постдокторанткою Інституту соціальної антропології Макса Планка та афілійованим науковим співробітником Кембриджського центру етики, економіки та соціальних змін імені Макса Планка. Вона провела польові роботи поблизу лінії зіткнення з місцевими жителями, які активно займаються розмінуванням. З початку вторгнення вона активно організовувала допомогу для біженців у Німеччині, поблизу Галле. Її наукова, і гуманітарна робота особливо актуальні для інтерв'юерів, які записують розмови з біженцями за межами України: культурні непорозуміння та тертя відіграють велику роль у тому, що описує Дебора, і вони можуть пропонувати важливу точку зору для проведення інтерв'ю.

11 липня 2022 року

НІНА ПЕРІШ /Університет Стірлінга

Ніна — професорка французької та франкофонної мов та літератур в Стірлінгу, працює з агоністичною пам'яттю та музеями війни. Її дослідження стосуються уявлень про складну історію, досвід мігрантів та багатомовність у музейному просторі. У період з 2016 по 2019 рік вона була частиною команди UNREST Horizon 2020, що фінансується ЄС, яка працювала над інноваційними практиками пам'яті в місцях травм, включаючи музеї війни та братські могили. Наразі вона бере участь у двох проектах: Memories from the Margins, який вивчає неофіційні спогади про громадянську війну в Лівані та війну в Сирії; і DisTerrMem, проект Horizon 2020, що фінансується ЄС, вивчає роботу з конкуруючими спогадами про спірні території по обидва боки кордону, орієнтуючись на приклади з Вірменії, Польщі та Пакистану.

26 липня 2022 року

ЕДВАРД СЕРОТТА / Центропа

Едвард — журналіст, фотограф і кінорежисер, що спеціалізується на єврейському житті в Центральній і Східній Європі. Народився в Саванні, у штаті Джорджія, з 1985 року Едвард працює в Центральній Європі. У період з 1996 по 1999 рік спродюсував три фільми для ABC News Nightline. Як керівник і засновник Центропи, він є одним з ініціаторів збору 1200+ інтерв 'ю про історію життя євреїв, а Центропа використовувала усну історію для просвітництва та залучення громад. Під час семінару ми обговорили проблеми, підходи та довгостроковий порядок денний збірок усної історії, особливо в освітніх контекстах.

9 серпня 2022 року

ЕЛІЗАБЕТ ДАНН / Індіанський Університет в Блумінгтоні

Елізабет вивчає вимушену міграцію. Понад десять років вона працювала з біженцями та внутрішньо переміщеними особами, переважно в Грузії та Польщі. Її нещодавня монографія "Немає шляху додому: гуманітарні табори та горе депортації" розповідає про людей, які застрягли у підвішеному стані у місцях тимчасового розміщення та таборах після російської війни 2008 року проти Грузії. На зустрічі ми говорили про трансформації гуманітарного сектору, про (не)гнучкість великих міжнародних організацій та роль децентралізованих мереж волонтерів протягом перших тижнів масової міграції з України до Польщі після повномасштабного російського вторгнення.

30 серпня 2022 року

ДАР'Я ЦИМБАЛЮК / Університеті Сент-Ендрюса / Оксфордський університет

Міждисциплінарна дослідниця екологічної гуманітаристики, мисткиня, яка у своїх роботах вивчає мистецтво як метод дослідження. В центрі її роботи – взаємовідносини людина-тварина і людина-рослина у контексті війни на Донбасі. Разом з Юлією Філіп’євою і Віктором Засипкіним, у 2015 році вони заснували партисипативний арт-проєкт "Донбаська Одисея". Проєкт працював з усними історіями і ментальними картами, які розповідали та творили внутрішньо-переміщені особи з Донецької і Луганської областей. Брала участь в анімаційному проєкті "Переміщений сад", який здобув нагороду Держкіно України у 2020 році. Сьогодні Дар’я є гостьовою дослідницею в Інституті наук про людину (IWM) у Відні. Ступінь PhD вона отримала у 2021 р. в Університеті Сент-Ендрюса у Шотландії (Сполучене Королівство). З осені 2022 р. вона буде закріплена в Оксфорді.

06 вересня 2022 року

МАЛҐОЖАТА ВОСІНЬСЬКА / NOHA Network on Humanitarian Action

Антропологиня ґеноциду і психотравматологиня, старша викладачка в Мережі гуманітарної діяльності "NOHA" на факультеті права і адміністрування Варшавського університету у Польщі. Коло наукових інтересів охоплює теми від критики і дослідження Голокосту і ґеноциду до музейних і судово-експертних досліджень. Докторська дисертація розглядала питання ідентичності уцілілих після ґеноциду у Руанді (порівняно з Шоа), а також включала регулярні польові дослідження у період 2009-2017 р.р. Окрім дослідницької діяльності, вона працює з очевидцями травматичних подій, у тому числі з біженцями війни, які опинилися у Європі. Вона експертка та консультантка з питань поводження з місцями пам’яті і травми для державних і недержавних організацій, які діють у сфері превентивних і вшанувальних заходів, таких як USHMM (США), CNLG (Руанда), "Еґїс траст" (Сполучене Королівство), ENRS (ЄС), меморіал і музей Освенцим-Біркенау (Польща). З 2018 по 2020 р.р. займалася проектами дипломатії пам’яті, у статусі Представниці керівника з питань міжнародного співробітництва Єврейського історичного інституту ім. Емануеля Рінгельблюма у Варшаві.

13 вересня 2022 року

МАРТА ГАВРИШКО / Інститут українознавства імені І.Крип’якевича НАН України

Марта здобула ступінь PhD з історії у Львівському національному університеті імені Івана Франка (Україна). Зараз вона наукова співробітниця відділу новітньої історії Інституту українознавства імені І.Крип’якевича НАН України. Сфера наукових інтересів – сексуальне насильство під час Другої світової війни, жіноча історія, фемінізм і націоналізм. Найсвіжіші публікації включають книгу "Долаючи тишу: жіночі історії війни" (2018), а також статті, такі як "Жіноче тіло на полі бою: сексуальне насильство під час радянської боротьби з підпіллям на західній Україні (1944-1953)" у Euxeinos. Governance and Culture in the Black Sea Region, 9 (2019) [Euxeinos: Врядування і культура у чорноморському регіоні]; "Зґвалтування у сховках: сексуальне насильство під час Голокосту в Україні" у Голокост і сучасність, 17 (2019); "Любов і секс у часи війни: контроль за жіночою сексуальністю в українському націоналістичному підпіллі" в Aspasia, 12 (2018). Дослідження доктора Гавришко підтримували Німецька служба академічних обмінів (Deutscher Akademischer Austauschdienst, DAAD), Яхад-ін-Унум, Університет Монаш, Канадський інститут українознавства, Університет Санкт-Ґаллена, та ін.

11 жовтня 2022 року

МАРТА ПЄТРУШІНСЬКА / Варшавський університет

Марта є доценткою Педагогічного факультету Варшавського університету. Вона також навчається на докторантурі в Інституті соціології Варшавського університету. У своїх дослідженнях Марта поєднує громадянські та міграційні студії на мезо- та мікрорівні.
Під час семінару вона розповіла про ініціативу «Дослідники і дослідниці на кордоні» (Badaczki i Badacze na Granicy), яка стартувала під час міграційної кризи на кордоні між Польщею та Білоруссю у 2021 році. Марта зосередилася на етичних викликах такої роботи і поєднанні активізму, документації, дослідження і освіти.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Ольга Климук