Мережі, комп'ютери та медіамісто. Від радянської кібернетики до пострадянського Інтернету та ІТ-інфраструктури у Львові
Тарас Назарук
2021 – сьогодні
Як значний регіональний промисловий центр, із 1960-х років Львів став важливою частиною радянських кібернетичних проєктів та комп'ютерної мережевої інфраструктури. У 1967 році на заводі "Електрон", що виготовляв телевізори, було впроваджено автоматизовану систему управління "АСУП Львів". На заводі це був початок використання комп'ютерів для підвищення ефективності підприємства. А для київського Інституту кібернетики та Віктора Глушкова, творців системи, це був пілотний проєкт з розробки всесоюзної мережі комп'ютерів для управління економікою країни (так звана ОГАС або "радянський Інтернет"). Протягом наступних двох десятиліть АСУ Львів вважалася витоком комп'ютеризації в місті та країні. Система припинила своє існування після розпаду Радянського Союзу. Львів, однак, перетворився на один із провідних центрів ІТ-індустрії та освітньої інфраструктури в Україні.
Львів у різних контекстах був частиною процесів діджиталізації та комп'ютеризації в радянський період і під час пострадянських трансформацій від військових обчислювальних технологій до експериментів з комп'ютерними системами управління підприємствами, університетами чи муніципальним транспортом. У другій половині 1980-х років інженери Львівської політехніки та заводу ЛОРТА розпочали серійне виробництво персонального комп'ютера "Львів-01". На початку 1990-х років академічна спільнота фізиків створила першу інтернет-інфраструктуру UARNET, яка зараз є одним з найбільших інтернет-провайдерів в Україні. Вивчення таких проєктів або відповідних установ (від конструкторських бюро і заводів до університетів і компаній) та аналіз свідчень інженерів, викладачів або місцевих управлінців допоможе дослідити соціальний вимір того, як розвивалася інфраструктура комп'ютерних мереж у Львові і як вона впливала на місто впродовж останніх 60 років.
Як уявляли собі діджиталізацію міста в різних історичних контекстах? Як вона вплинула на соціальні практики та міську тканину? Якими були траєкторії розвитку кібернетичних проєктів у радянському Львові? Якими були наслідки цих проєктів для пострадянської трансформації комп'ютерних мереж та розвитку ІТ і телекомунікаційної індустрії у місті? Цей дослідницький проєкт має на меті вивчити як радянську техноутопічну спадщину, так і пострадянський сектор цифрових технологій, з основним фокусом на Львів.
Пов'язані посилання:
- лекція Тараса Назарука в межах програми в межах програми "І буде місто...", "АСУП "Львів": місцева історія "радянського інтернету"", 31.10.2023;
- конференція "Історії та спадщини цифрових технологій: від радянської кібернетики до локальних історій інтернету", 3-4.10.2024
Зображення
Верхнє: фрагмент схеми роботи за автоматизованою системою управління "АСУП Львів"