Міські пейзажі після зміни кордонів у Львові та Вроцлаві (1944-1991)
Дослідницька тема: Міста, війни та відновлення

Міські пейзажі після зміни кордонів у Львові та Вроцлаві (1944-1991)

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

В основі цього проекту – порівняння історії інтеграції двох центральноєвропейських міст, Львова та Бреслау/Вроцлава, після Другої світової війни у нові системи національної та політичної приналежності, уяви та влади. У ньому розглядаються два міста, що належать до ширшої групи європейських міст, від Кеніґсберґа/Калініґрада до Трієста та Фессалонік, які у воєнний і повоєнний час зачепили зміни на кордоні, тож на їхньому прикладі можна ніби під збільшувальним склом розглянути ті драматичні зміни у міському житті, що відбулися впродовж ХХ століття. Між 1939 і кінцем 1940-х років обидва міста пройшли через війну, брутальні демографічні перетворення та всстановлення нових соціалістично-комуністичних режимів. З огляду на свою історію як Вроцлав, так і Львів були пов'язані з небажаною спадщиною, ба навіть нею заплямовані. Цей проект дає змогу поглянути на те, як місцева та центральна влада ставилася до зовнішнього вигляду міст. Зокрема, як вона трактувала окремі елементи міського середовища, прагнучи включити Вроцлав та Львів у нові політичні та дискурсивні контексти? Проект др. Дяк сприяє розумінню повоєнних процесів приписування, стирання та набуття значень у містах, що зазнали різких змін демографічного середовища та політичного режиму. Результатом цього дослідження буде книга "Continuous Approximations. Cityscapes after the Change of Borders in Lviv and Wroclaw (1944-1991)"("Постійні наближення. Міські пейзажі після зміни кордонів у Львові та Вроцлаві (1944-1991)"), яка вийде друком у видавництві Пітсбурзького університету.

Зображення

Верхнє: Панорама Львова з вежі Ратуші, яку зняв оператор-червоноармієць Валентин Орлянкін, 1944 р. / Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничногo


Дослідницькі проекти


Інші дослідницькі фокуси

Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Плановий урбанізм у соціалізмі і поза ним

Плановий урбанізм у соціалізмі і поза ним

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше