Міські фрагменти: простір, медіа та візуальність

Міські фрагменти: простір, медіа та візуальність

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

травень 2021 - березень 2022

online / zoom / youtube

Серія лекцій про місто, культуру та історію, яка реалізується у співпраці Центру міської історії (Україна) та Інституту Адама Міцкевича (Польща).

Цей проект постав як спроба осмислити певні міські феномени XX століття з транснаціональної перспективи. Місто Львів розпочало ХХ століття австрійським імперським містом, будучи осередком польської, єврейської та української громад, які співіснували, конфліктували та взаємозбагачувалися. За це століття місто пройшло важку трансформацію від твердині польських політичних та культурних цінностей до фортеці українських національних традицій та прагнень. За цей час місто втратило своїх єврейських та польських мешканців і було радянізоване, змінилося просторово та культурно. Чи можна порівнювати і тримати в рамках одного наративу різні періоди та різні етнічні чи культурні традиції одного міста? Як розповісти "спільну історію" про довоєнний і міжвоєнний період у Львові (1920-1930-ті роки) та пізній соціалізм (1980-1990-ті)? Ми впевнені, що ці періоди об’єднують різні аспекти транзитної культури та різні форми мультикультуралізму: як австрійського імперського, так і радянського соціалістичного.

У фокусі цього циклу лекцій — Львів та Центрально-Східна Європа, представлені з різних перспектив. Лекції стануть основою для розробки навчального курсу, що буде сфокусований на двох періодах ХХ століття, коли у Львові та регіоні в цілому, конструювалися модерністські (зокрема авангардні) та пост-модерністські мистецькі практики. Ми будемо фокусуватися на міському спектрі візуального, який у різний період надихав митців авангарду чи андеграунду на створення гібридних культурних феноменів. Тому назва нашого проекту оперує такими феноменами як "міські фрагменти", "простір", "місто", "медіа" та "візуальність". Навчальний курс складатиметься із відео-лекцій польських та українських спеціалістів, які готуватимуть окремі тематичні блоки. Кожний такий сюжет оповідає про певний аспект міської візуальності, а відео-наративи можна буде доповнити іншими джерелами – візуальними матеріалами та текстами для читання.

Ми пропонуємо ознайомитися із частиною майбутнього курсу через онлайн відео-лекції від його розробників. Ці лекції ознайомлять слухачів із феноменом міського сміття та міських фрагментів у творчості художників модерністів. Ми дізнаємося про те, як медіа можуть бути транзитними феноменами і як мистецька форма може руйнувати міцні ідеологічні конструкції. Ми побачимо, як формувався львівський авангард, як вулиця ставала джерелом натхнення для митців львівського модернізму і як вуличне мистецтво залишається важливим політичним способом самовираження і у сьогоденні.

  • Богдан Шумилович "Сміття як об’єкт та джерело образотворчого мистецтва"
  • Кшиштоф Свірек "Соціальне життя приватної технології: кар’єра VHS як перехідного медіа"
  • Василь Косів "Західна "отрута" в українському плакаті пізнього соціалізму"
  • Пйотр Слодковскі "Місце радикального відкриття: образи Львова у мистецтві Генрика Стренга"
  • Пйотр Рипсон "Львівська авангардна інтерлюдія: міжкультурні джерела польського авангарду"
  • Кароліна Шиманяк "Сплетіння. Львів крізь Фоґель. Фоґель крізь Львів"
  • Влодко Костирко "Вулиці — наші кисті, площі — наші палітри"
  • Андрій Бояров "Majaki ≠ Маяки. Модерністичне мистецтво міжвоєнного Львова"

Куратори програми — Богдан Шумилович та Софія Дяк

Координаторка — Вікторія Панас ([email protected])

Комунікаційний супровід — Мар'яна Мазурак

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Sisi Cecylia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, джерело: Wyborcza.pl