Після 1991/2022: як (не) говорять про міські зміни

Після 1991/2022: як (не) говорять про міські зміни

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

14.6.2022, 18:30

Запрошуємо на розмову "Після 1991/2022: як (не) говорять про міські зміни", яка продовжує серію зустрічей у дворику Центру міської історії "Місто транзитів".

Міста регіону, який колись був Радянським Союзом і Варшавським блоком, у 1990 роках і навіть опісля науковці часто описували в категоріях транзиту. Ця понятійна рамка містила нормативне припущення про лінійний рух із соціалізму в капіталізм без достатньої рефлексії про те, в якому стані були ці міста, як і куди вони йшли відносно бажань і потреб мешканців і мешканок, експертів та управлінців. Парадигма транзиту пропонувала оптику, що фокусувалася на баченні бажаного майбутнього, часто запозиченого як красивий образ без достатнього розуміння механізмів, які його підтримують.

Сьогодні наші міста вкотре опинилися у ситуації зламу. Однак деякі з них тепер ущент знищені, інші потерпають від масштабних руйнувань, а деякі стали прихистком для тисяч вимушених переселенців і переселенок.

Отож під час розмови із дослідником містопланування Олександром Анісімовим і соціологинею Наталею Отріщенко рефлексуватимемо про те, що ми знаємо про транзит після 1989/1991 і якими були його просторові й соціальні наслідки. Ми пригадаємо головні аргументи в дискусії про майбутнє міст регіону та поміркуємо, як (і чи) відбувся транзит в Україні. Поміж тим історичну перспективу наблизимо до сьогодення і подискутуємо про те, куди міста будуть рухатися далі в нових умовах і хто формує цілі цього руху. Але й теж, яку мову ми використовуємо для того, щоби говорити про їхнє прийдешнє.

Модераторка зустрічі Альона Ляшева.

post picture

Олександр Анісімов

Дослідник містопланування, магістр міських студій, координатор проєкту “Нова житлова політика”

post picture

Наталя Отріщенко

Кандидатка соціологічних наук, наукова співробітниця у Центрі міської історії. Проводить авторське дослідження “Міські експерти і зміни міст: (Ре)Формування професійного поля з кінця 1970-х” у співпраці з Центром сучасної історії в Потсдамі. 

post picture

Альона Ляшева

PhD у галузі соціології, дослідниця житла, співробітниця Центру досліджень Східної Європи, Університет Бремена, співредакторка журналу “Спільне”.

Зустріч відбудеться наживо у дворику Центру міської історії.

Розмова є частиною публічної програми "Місто транзитів: розмови у дворику", яка віднаходить переплетення мереж у місті, яке переживає різні досвіди війни тоді і сьогодні.

Зображення

Верхнє: George Ivanchenko, 2022 // Міський медіаархів Центру міської історії

Галерея: Богдан Ємець