Чому битва за одне місто може бути для нації важливіша, ніж світова війна або міф

Чому битва за одне місто може бути для нації важливіша, ніж світова війна або міф "оборони" Львова в міжвоєнній Польщі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Яґода Вєжейска

Варшавський університет

15.11.2018, 18:30 

Ресторан "Ратуша" (площа Ринок, 1), Львів

Лекція присвячена аналізові польського міфу "оборони" Львова на основі різних варіантів міжвоєнного польського дискурсу – літературного, мистецького, публіцистичного, політичного. Міф "оборони" прославляв битву за Львів як символ об’єднання польського народу і польської держави, а чин "оборонців", названих Орлятами, підносив до рангу моделі патріотичної поведінки для майбутніх поколінь поляків. Завдяки цьому міф оборони Львова міг бути символічною відповіддю на найбільш болісні проблеми Другої Речі Посполитої, що відроджувалася і відродилася; а в результаті став основоположною історією нового післявоєнного польського суспільства. Тією ж мірою, якою цей міф апелював до поляків, він стигматизував і ворогів та виключав зі спільноти Інших – українців, євреїв і німців. Інтегруючи польську націю довкола спільних ідеалів, розділяв багатонаціональне суспільство цілої Другої Речі Посполитої.

Лекція відбудеться польською мовою з синхронним перекладом.

post picture

Др. Яґода Вєжейска

історикиня і літературна критикиня. Дисертацію захистила в Інституті літератури XX i XXI століття Кафедри полоністики Варшавського університету в 2011 р. Є авторкою книжки “Риторична автобіографічна інтерпретація. На прикладі Анджея Бобковського, Зигмунта Гаупта і Лео Липського”(2012). За докторську дисертацію, що стала основою для цього видання, отримала нагороду Архіву еміграції за найкращу докторську дисертацію на тему еміграції. Закінчила аспірантуру з маркетингу культури на Кафедрі журналістики і політичних наук Варшавського університету. Співпрацює з Державним інститутом кіномистецтва і часописом “Нові книжки” (“Nowe Książki”). Співавторка наукового проекту Галицька поліфонія: Місця і звуки (Galician Polyphony: Places and Voices) (2014-2015). Стипендіатка Центру міської історії Центрально-Східної Європи (2015/2016). Наразі вона працює над своїм проектом “Ідея багатонаціональної та транснаціональної Галичини в міжвоєнному польському дискурсі” (з особливою увагою до дискурсу про цивільний досвід польсько-української війни та простору Східних Карпат) (Польща-Україна, 2018 ).

Ця лекція є частиною публічної програми "Місто на лінії: Львів у листопаді 1918 року", що запрошує широку громадськість до обговорення 100-річчя закінчення Великої війни та створення ЗУНР в ширшому контексті падіння імперій, революцій, створення нових національних держав та соціальних та культурних змін.

Зображення

Верхнє: Цивільні, що проходять повз українську барикаду під час короткого перемир'я, Львів, листопад 1918 р. Колекція Степана Гайдучка / Міський медіаархів

Галерея: Ірина Середа