Проти інтелектуальних лінощів. Політика, суспільство, історія у сучасній польській п’єсі

Проти інтелектуальних лінощів. Політика, суспільство, історія у сучасній польській п’єсі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Йоанна Віховська

Ягеллонський університет

28.9.2012

Центр міської історії, Львів

Сучасна польська драматургія не однорідна. Молоді польські драматурги послуговуються різними інструментами, сповідують різну естетику, обговорюють несхожі питання, однак їх об’єднує палка цікавість до світу, в якому вони живуть. Вони хочуть, аби їхні п’єси вступали в постійний діалог з дійсністю. А оскільки дійсність їх не вдовольняє, вони щиро вражають своє розчарування: виголошують надзвичайно складні запитання про минуле, майбутнє і теперішнє. Молоді драматурги кидають виклик аудиторії, ставлячи під сумнів (а іноді й нищачи) стереотипні уявлення про польську історію, польську націю (завжди безневинну і переслідувану) чи про "капіталістичний рай". Здається, вони вірять у те, що (само)критичне мислення є неодмінним обов’язком митця.

Лекція про нову польську драму зачіпала низку важливих питань:

  • Які критичні стратегії побутують у сучасній польській драматургії?
  • Що означає "заангажований театр"?
  • Які соціальні та політичні проблеми піднімають польські драматурги?
  • Чому, на їхню думку, саме театр є місцем для обговорення цих проблем?
  • Чи надаються класичні драматичні твори для сучасного театру, чи це лише безцінний історичний артефакт без жодного зв’язку з реальністю?
  • Чи потребує сучасний театр і сучасне життя нових драматичних жанрів? 


Йоанна Віховська

театральна критикиня, перформерка, членкиня кураторської ради Східно-європейської платформи сценічних мистецтв (The East European Performing Arts Platform, EEPAP). Вивчала театрознавство у Ягелонському університеті в Кракові. Працювала актрисою і тренеркою з декількома незалежними театрами (зокрема, з театром Gardzenice та театром Double Edge, США); драматургиня і літературна директорка з репертуару театру в Єлєній Гурі (Польща) та головна редакторка сайту Європейського конгресу культури (www.culturecongress.eu). Співпрацює з інтернет-журналом про культуру Dwutygodnik.com (www.dwutygodnik.com) та іншими польськими театральними виданнями.


Лекція відбулась в рамках Фестивалю сучасної драматургії "Драма.UA".