Трансформації у Східній Європі: 27 років опісля

Трансформації у Східній Європі: 27 років опісля

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

серпень-грудень 2016

Центр міської історії, Львів

1989 - 1991 роки принесли кардинальні зміни для Центральної і Східної Європи. Ці роки започаткували крах комунізму в цьому регіоні, розпад Радянського Союзу, завершення холодної війни і "короткого ХХ століття". Вони відкрили можливості для нових держав, формування та розширення Європейського Союзу, глобалізації і нової поляризації. Для Східної Європи це був "початок кінця", час непевності і радикальних змін, одночасно позитивних очікувань і надій. Але шляхи трансформацій для різних країн Східної Європи були різними. Одні проводили реформи і будували демократичні суспільства, інші - розвертались у сторону авторитаризму чи залишились у перехідному стані, формуючи нові гібридні режими. Майже 27 років трансформацій країн Східної Європи принесли здобутки і розчарування, породили нові виклики та поставили запитання "що далі?"

25-річниця незалежності України та виставка Центру міської історії "Завтра буде краще", яка розказує про Львів 1989-91 років, стали для нас приводом і можливістю критично осмислити недавнє минуле та поговорити про те, як у Східній Європі проходив процес трансформацій та що він приніс країнам з комуністичним минулим. Хто проводив зміни в постсоціалістичних країнах, коли вони розпочались та чим завершились і чи закінчилися? Як Україна в 90-х роках минулого і на початку нового століття змінювалась і якими ці роки були для наших сусідів? Чи пройшла Україна і її сусіди трансформацію? Якими є постсоціалістичні суспільства і якими є їхні цінності?

Супровідна до виставки лекційно-дискусійна програма складатиметься з серії лекцій та розмов з істориками, соціологами, політологами, політиками та митцями про різні аспекти змін і перетворень в постсоціалістичних суспільствах. Програма розпочнеться розмовою з автором виставки "Завтра буде краще", польським фотографом Тадеушем Рольке, про фотодокументалістику та місце Східної Європи в його фотопроектах. Соціолог Євген Головаха рефлексуватиме про трансформації українського суспільства на основі матеріалів щорічного моніторингу. Гостями осінньої програми будуть також Елеонора Нарвселіус з темою української інтелігенції в пострадянському Львові. Ми також поговоримо про досвід трансформацій нашого найближчого сусіда - Польщі. З Кшиштофом Становським, діячем Солідарності, колишнім політиком та представником громадського сектору Польщі, будемо дискутувати про роль Солідарності для Польщі і Східної Європи, про українсько-польські стосунки та сучасні виклики для наших держав. Не менш важливою буде тема глобальних процесів та інформаційних трансформації. Про створення глобальної інформаційної імперії буде говорити Світлана Матвієнко. Михайло Мінаков розвине тему політичних та соціальних експериментів 1990-х рр., які привели до патерналістського суспільства в Україні.

Координатор програми: Ірина Мацевко

За підтримки:

  • img

  • img

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: Тадеуш Рольке, 1990

Галерея: Ірина Середа