Street Style в Україні кінця 80-х початку 90-х років: від заборони до мрії

Street Style в Україні кінця 80-х початку 90-х років: від заборони до мрії

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

21.2.2017

Центр міської історії, Львів

Роки "перебудови" і перші роки незалежності – час, коли в непрозорій залізній завісі між СРСР і світом з’являються шпаринки, що згодом перетворюються на великі проріхи. І через них в очі, мозок і серця спраглих до чогось "іншого" радянських людей ллється неймовірна кількість інформації, а передусім – образів.

Реклама або глянцевий журнал, обкладинки платівок, кінострічки та телебачення – образів звідти було безліч. Але люди обирали серед цього розмаїття перш за все те, що б дозволило заповнити величезні лакуни, типові для тоталітарного суспільства "зі стажем". В радянській Україні не існувало молодіжної моди як такої, а молодіжні субкультури були й зовсім заборонені. І раптом усюди з’явилися "неформали" різного штибу разом з музикантами, вдягненими в рок-н-рольні мешти. В СРСР, як відомо, "не було сексу", отже, не було й сексуального одягу – і цей недолік потрібно було виправити якнайшвидше. Нарешті нескінченний потік людей в однакових невиразних строях був спровокований обирати яскраві, незвичні, іноді навіть абсурдні речі і їхнє поєднання.

Процес сприйняття і засвоєння нових образів виявився дуже творчим. Те, як тогочасні громадяни СРСР формували власну моду і естетику, підлаштовуючи для актуальних потреб західній "матеріал", заслуговує на окреме серйозне дослідження.

Неймовірна наївність, буквальне сприйняття, відсутність будь-якого імунітету до всього "закордонного" та часто-густо просте нерозуміння справжнього змісту та функції речей, що потрапляли людям до рук, стали джерелом фантастичних варіацій, що згодом стали підмурком більшості модних стилів вже незалежної України. Уся перша половина 90-х років в нашій країні пройшла під знаком адаптованої моди європейських 80-х, що була інтегрована в суспільну свідомість саме тоді, на межі десятиліть.

post picture

Зоя Звиняцьківська

історикиня моди, fashion-критикиня, журналіста, культурологиня, за фахом мистецтвознавиця. Засновниця Українського музею моди, лекторка “Культурного Проекту” та Kiev Fashion Institute. Розробила авторські курси лекцій “Історія моди ХХ століття”, “Українська мода доби Незалежності”, “Модний авангард”. Авторка розділу про моду України після 1991 року в енциклопедії в 10 томах “World dress and fashion” (Berg Publishers, Oxford, UK)

Подія відбулася в рамках лекційно-дискусійної програми "Культурний вимір 90-х".

Зображення

Верхнє: Тадеуш Рольке

Галерея: Ірина Середа