Звук у аматорському кіно

Звук у аматорському кіно

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Анна Онуфрієнко

Національний центр Олександра Довженка

28.11.2021, 12:00

online / youtube

Запрошуємо на онлайн-лекцію Анни Онуфрієнко "Звук у аматорському кіно", яка продовжує цикл відеолекцій "Кіноаматорство: історії візуальних режимів та практик творення".

Українські кіноаматори другої половини ХХ століття послуговувалися технікою, яка не мала можливості записувати і відтворювати синхронну звукову доріжку. Але вони дуже винахідливо долали цю перепону і мимоволі створили кіномову, в якій змішалися їх глядацький досвід, експериментальні пошуки і використання умовностей раннього німого кіно 1910-20-х років. Особливо цікаво розібратися, як реагували на цей технічний виклик автори ігрових аматорських фільмів, для яких було важливо створити наратив, розповісти зрозумілу глядачам історію. Парадоксальність ситуації в тому, що автори аматорських фільмів другої половини ХХ століття створюють наратив для аудиторії, яка виросла на звуковому кіно. Більше того, вони самі – були глядачами звукових фільмів і стилізували власні картини під тогочасне жанрове популярне кіно, найчастіше під шпигунські трилери, комедійні мелодрами або ж бойовики. Кіноаматори для своїх фільмів нерідко обирали жанр пародії або різноманітних анти-жанрів, в рамках яких вони не лише створювали наративи, але й руйнували їх, рефлексуючи над медіумом кіно. Для них воно було важливе не лише, як готовий результат, але і як "гра в кіно", діалог з "великим" студійним кіно, як практика дозвілля і створення мікроспільнот.

post picture

Анна Онуфрієнко

Кінознавиця Національного центру Олександра Довженка, культурорлогиня, журналістка, співкураторка виставок про кіно і мистецтво 1920-х років, співрежисерка фільмів “Атомоград. Монтаж утопії”, “Інтербачення-Львів”, програмна координаторка ретроспективних кінопрограм.

Відеолекторій створено у межах проєкту "Суспільство з кіноапаратом: історії візуальних режимів та практик творення в Україні" за підтримки Українського культурного фонду.

  • img

  • img

Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.