Голоси спротиву та надії: Київ-Львів-Харків
Дослідницький фокус

Голоси спротиву та надії: Київ-Львів-Харків

Розпочинаючи цей проект, ми прагнули почути та зберегти для подальшого осмислення голоси учасників та активістів українського протесту через їхні індивідуальні перспективи та досвіди. Особисті історії, емоції та настрої творців подій, що вже завтра стануть спогадами, дозволяють нам поглянути на Євромайдан із мікроперспективи переживання історичного моменту. З цією метою ми обрали методику проведення глибинних інтерв’ю "тут-і-тепер" із учасниками та активістами протестних акцій. Розмови проводились на Майданах Києва, Львова та Харкова у грудні 2013 р. та лютому 2014 р. Оскільки цей протест також викликав значний резонанс за кордоном, декілька інтерв’ю було проведено із учасниками Євромайданів у Польщі (Варшава, Люблін).

Протестні акції, котрі отримали загальну назву "Євромайдан" і тривали упродовж зими 2013-2014 років у Києві та інших містах України, стали одними з найбільш масових за період незалежності. Події, що об’єднали людей різного соціального, етнічного, регіонального походження та спектру поглядів, ще довго будуть "гарячою" темою для громадських та академічних дискусій. За умов динамічного та непередбачуваного розвитку подій, в епіцентрі яких сьогодні перебуває Україна, журналісти, історики, соціологи, антропологи, культурологи, працюють над документуванням та вивченням протестного руху Євромайдану. Емоції та переживання останніх місяців виливаються у твори митців – як професійних, так і "народних", а українські мистецтвознавці вже виступають із першими ініціативами "музеєфікації" артефактів протесту.

Вибірка дослідження "Голоси спротиву та надії" не є репрезентативною, проте ми намагалися максимально передати специфіку протестної ситуації кожного міста та провести інтерв’ю з людьми різного віку і статі, котрі представляють різноманітні групи протестувальників. Запитання стосувалися досвіду та форм участі у Євромайдані та схожих акціях, мотивацій та емоційних переживань, важливості тих чи інших місць, оцінки гасел, міркувань про євроінтеграцію та європейські цінності, а також сподівань на майбутнє. Згодом у зв’язку із загостренням соціально-політичної ситуації для другої хвилі проекту запитальник було доповнено. Методологія залишилась аналогічною, проте ми додали питання про можливі зміни у ставленні до держави та суспільства під впливом подій на Майдані, про групи учасників протесту, героїв та антигероїв Майдану і України та історичні паралелі. У випадку Києва також було застосовано метод проективного малюнку, що дозволяє проаналізувати символічний та когнітивний виміри сприйняття просторів, де розгортаються протестні події.

Ознайомитися з уривками інтерв'ю з учасниками та активістами Євромайданів в Україні (Київ, Львів, Харків) та Польщі (Варшава, Люблін) можна на фейсбук сторінці Центру у фотоальбомі "Голоси Євромайдану / The voices of Euromaidan" (альбом постійно оновлюється). Сама колекція інтерв’ю "Голоси супротиву та надії: Київ-Львів-Харків" згодом буде розміщена на сторінці проекту "М(ої) Розповіді: Усна історія і міські досвіди". Доступ до бази інтерв’ю зможуть отримати науковці, культурні діячі, мистці, громадські активісти, а також зацікавлена громадськість. Сподіваємось, зібраний нами матеріал стимулюватиме різнобічний аналіз та осмислення подій, що вже сьогодні змінюють українське суспільство.

Керівниці проекту: Анна Сусак, Наталія Отріщенко.

"Перша хвиля" дослідження реалізована групою дослідників та волонтерів у грудні 2013 року, "другу хвилю" збору матеріалів ми провели у першій половині лютого 2014 року, залучивши студентів кафедри історії та теорії соціології ЛНУ ім. Івана Франка (керівник практики – Вікторія Середа) і додаткове фінансування за сприяння Марії Лєвіцької з Варшавського університету, керівника проекту "Odzyskiwanie pamięci: Tożsamościowa rola społecznej pamięci miejsca" (Grant Narodowego Centrum Nauki Nr 2011/03/B/HS6/03320).


Інші дослідницькі фокуси

Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.

Детальніше
Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.

Детальніше